Bátran gondoljunk a nedvességre is energiaforrásként.
A vízmolekulák és a fémfelületek közti érintkezés révén létrejött elektromosságot vizsgálták a Tel-avivi Egyetem tudósai a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatban – számolt be a Science Daily.
„Egy természetes jelenségből akartunk hasznot húzni, így a vízből nyerhető elektromosság felé fordultunk” – mondja Colin Price, a kutatást vezető tudós. „A viharok és így a villámlás során keletkező elektromosságot is a víz különböző fázisai idézik elő – a vízpára, az esőcseppek és a jég. Már 20 perc ködképződés során is jelentős elektromos töltés keletkezik” – magyarázta.
A tudósok egy olyan alacsony feszültségű akkumulátort fejlesztettek ki, amely a levegőben található nedvességet hasznosítja.
Arra is kitértek, hogy a vízből nyert elektromos energia, bár futurisztikus ötletnek tűnhet, korántsem új: Michael Faraday angol fizikus már a XIX. században rájött arra, hogy vízcseppek feltölthetnek egy fémfelületet a kettő közt végbemenő súrlódással, a közelmúltban pedig azt is felfedezték, hogy bizonyos fémek spontán feltöltődnek, ha nedveség éri őket.
Először laboratóriumi körülmények között derült ki, hogy a levegő 60 százalékos páratartalma esetén elektromosságot nyerhetnek két különböző fém között, eredményüket pedig a természetben végzett kísérleteik is megerősítették. A levegő páratartalma Izraelben is majdnem minden reggel eléria 60 százalékot, trópusi éghajlaton pedig mindennapos a jelenség.
A kutatók szerint további kísérletekkel ki lehetne fejleszteni olyan elemeket, amelyek a levegő párájából töltődnének fel. Különösen nagy lehetőséget látnak ezek használatában a fejlődő országokban, ahol sokaknak még mindig nincs hozzáférése elektromos áramhoz, a páratartalom pedig folyamatosan 60 százalék körül van.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.

Nagyon nem mindegy, hogyan nyerünk energiát hulladékból
Amerikai kutatók enyhe ködből is képesek már vizet nyerni
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.