Vízhiányos területeken is friss vizet lehetne biztosítani a megoldással.
A Virginia Tech kutatói már 2018 óta kísérleteznek olyan módszerekkel, amelyekkel ködből vizet nyerhetnek ki. A megoldás fenntartható alternatíva lenne a világ olyan területein, ahol kevés a csapadék, a köd viszont jellemző. Ködhálókat már több helyen használnak (így nyernek például ivóvizet a ködből a Szaharában), az amerikai kutatók megoldása azonban drámaian megnöveli a befogható vízmennyiség jóval kisebb ködből is, így az eljárásuk sokkal több helyen hasznosítható volna.
„Több milliárd ember szembesül világszerte a vízhiánnyal. A ködháló nagyszerű példa a gyakorlatilag egyszerű, alacsony technológiai igényű innovációra, amely a természet erejét hívja segítségül ahhoz, hogy egy közösség alapvető szükségleteit kielégítse” – mondta Brook Kennedy, a kutatás dizájnért felelős vezetője.
Az amerikaiak ködcsapdamegoldása a dizájn és a tudomány fúzióján alapszik: párhuzamos huzalok segítségével gyűjti be a ködben található vizet a korábbi megoldásokkal szemben, amelyek hálókat alkalmaznak. A hálók lyukai között viszont megakadnak a mikroszkopikus vízcseppek és a szél elsodorja őket, így kevesebb víz jut le a háló alatti gyűjtőbe.
A kutatók első kísérletei azt mutatták, hogy a fejlesztésük a korábbi megoldásokhoz képest kétszer annyi vizet képes befogni. A szakemberek először szkeptikusak voltak, nem hitték, hogy a való életben is ennyire hatékonyan működik majd az eszköz, hiszen gyakran szembesülnek azzal, hogy a laboratóriumi körülmények között előállított köd jóval nagyobb, mint amilyen a természetben a leggyakrabban kialakul. Így számukra is meglepetés volt, hogy a fejlesztésük milyen intenzitással képes kinyerni a vizet a gyenge ködből is.
Míg nehéz köd esetében is kétszer annyi vizet tudnak kinyerni, egy mérsékelten ködös éghajlaton az átlagos mennyiség hússzorosára is képesek, ami reményt ad arra, hogy sokkal több régióban hatékonyan használhassák a ködcsapdákat arra.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.

Vízbe jutva akár napokig fertőzhet a koronavírus, de hatékony a víztisztítás
A szivacsok a vízben lévő vírusok majdnem egészét kiszűrik
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.