A Puli Space Technologies aprócska eszköze fontos feladatot kapott.
A Puli Space Technologies a Facebook-oldalán osztotta meg, hogy magyar fejlesztésű vízkereső egység landolt a Hold felszínén, de sajnos történt egy kis baleset, landoláskor ugyanis eldőlt az Intuitive Machines Athena nevű leszállóegysége, amin a magyar műszer is utazott.
Hozzátették, ugyan emiatt csak korlátozottan, rövid ideig tudott működni, de a Puli Vízszimatolója így is közel 40 percig működött és telemetria adatokat küldött extrém hidegben, -55°C közelében.
A Puli Holdi Vízszimatolóját, vagy a Lunar Water Snoopert, ami mindössze 10x10x3,4 centiméteres és 40 dekagrammot nyom, azért küldték a Holdra, hogy felmérje a felszínén található hidrogénkészletet, potenciálisan segítve az űrhajósok vízellátását és a jövőbeni űrkutatási missziók rakétaüzemanyag-ellátását.
„A Föld kincsei végesek, a Naprendszer pedig nagy, lehet benne olyan erőforrásokat és nyersanyagokat bányászni, amit később tudunk hasznosítani Az egyik ilyen erőforrás a víz, ami a Holdon fagyott állapotban van jelen. Ha megtudjuk, hogyan keletkezhetett a vízjég, az segíthet abban, hogy megismerjük, hogyan alakult ki pontosan a Hold. Ha van elég belőle, és ki is tudjuk nyerni, akkor egy jövőbeli űrhajós bázis számára nem úgy kell odavinni a Földről. A vizet elektrolízissel szét lehet választani hidrogénre és oxigénre, ez lényegében rakéta-üzemanyagot állít elő. Ha találunk belőle eleget, fel tudjuk vele tankolni a szondákat” – nyilatkozta a Telexnek korábban Pacher Tibor, a Puli Space alapítója.
(Kiemelt képünk forrása: Puli Space Technologies/Facebook)