Magyar műszer landolt a Holdon, és ugyan az érkezés nem volt hibátlan, így is működött
A Puli Space Technologies aprócska eszköze fontos feladatot kapott.
A Puli Space Technologies aprócska eszköze fontos feladatot kapott.
Nem a tökéletes szögben, de landolt a Holdon egy amerikai magáncég űreszköze, melynek fedélzetén a magyar Puli Space Technologies „vízszimatolója” is ott van.
Hidrogén után fog kutatni a Puli Holdi Vízszimatolója, mely a leendő holdbázisok vízellátásában és rakétaüzemanyag előállításában egyaránt fontos lehet.
A Vulcan-rakéta még sikerrel levált, és ezután az egyes rendszerek is rendben elindultak, ám valamilyen anomália ütötte fel a fejét a NASA Peregrine 1-missziójánál. Próbálják megoldani.
Több mint fél évszázaddal az Apollo-17 küldetés után az Amerikai Egyesült Államok újra leszállóegységet indított a Holdra: a Peregrine nevű űrszonda nemcsak a NASA tudományos kísérleti berendezéseit és kisméretű holdjárókat visz magával, de egy magyar időkapszula is helyet kapott a fedélzetén, rajta jelentős magyar tudósok munkásságával és az Aranycsapat történetével.
A Puli Space Technologies fejlesztése a verseny második fordulójában szerzett dobogós helyet. A magyarok már át is adtak három darabot az eszközből az amerikai kutatóknak tesztelésre.
Magyar tudósok történetét juttatja a Holdra a Telenor és a Tungsram. Bay Zoltán, Barabási Albert-László is szerepel a Hold-plaketten.
A NASA 225 ezer dollárral (több mint 66 millió forinttal) támogatja a Puli Space "vízszimatoló" detektora, a Puli Lunar Water Snooper fejlesztését, amely a tervek szerint 2022 januárjára készül el.
A Puli Space Technologies szeretné, ha az Aranycsapat emléke az idők végezetéig fennmaradna, ezért a róluk szóló információkat – egy időkapszulába zárva – a Holdra vinnék.
A magyarok hetedik nemzetként csatlakoznak az Astrobotic első Hold-küldetéséhez.
A Puli Space a Google Lunar XPRIZE projektjében vesz részt, azonban a magyar hivatal szerint káros a cég tevékenysége, amely első magyarként juttathat szondát a Holdra.
A Google Lunar XPRIZE magyar versenyzője is részt vesz az Osztrák Űrfórum terepszimulációján.