Kuvaiti tudósok vizsgálata arra jutott, hogy már egyetlen napnyi alvásmegvonás is komoly gyulladásos állapotot válthat ki a szervezetben.
Rengeteg kutatás jutott már arra az eredményre, hogy az egészség szempontjából rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. A hétköznapi teendők és stressz miatt azonban az emberek hajlamosak ebből lecsípni egy kicsit, de az sem ritka, hogy valakinek radikálisan felborul az alvási ciklusa.
Hogy ezt lehet-e pótolni, vagy nem, arról a tudósok is vitatkoznak, egy új tanulmány azonban ismét arra figyelmeztet, hogy nem érdemes felborítani az alvást. A kuvaiti Dasman Diabetes Institute szakemberei a vizsgálatuk során arra jutottak, hogy már egyetlen éjszakai alvásmegvonás is jelentős negatív hatást gyakorolhat az immunrendszerre, ami potenciálisan hozzájárulhat olyan állapotok kialakulásához, mint az elhízás, a cukorbetegség és a szívbetegségek.
A szakemberek szerint míg számos bizonyíték van már arra, hogy az alváshiány milyen egészségügyi problémákat okoz, a konkrét mechanizmusokról még mindig keveset tudni – például arról sincs információ, hogy hogyan vezethet az alváshiány a szisztémás – vagyis a szervezet több pontját is érintő – gyulladáshoz, amely tovább rontja az emberek egészségét. A kutatók ezért arra törekedtek, hogy megértsék az alváshiány hatását a keringő immunsejtetkre – a monicitákra –, és arra, hogy ez miként függ össze a szisztémás gyulladással.
A monociták nagy méretű leukociták – vagyis fehérvérsejtek –, amelyek kulcsszerepet játszanak a veleszületett immunvédelemben. Ez biztosítja a szervezet első védelmi vonalát a behatoló kórokozókkal szemben. Az emberben a monocitáknak három alcsoportjuk létezik:
- a klasszikus,
- a nem klasszikus, valamint
- az átmeneti.
A nem klasszikus monociták az érrendszerben és az ereken kívüli szövetekben járőröznek, és gyulladásos jeleket használnak a szervezet immunválaszának szabályozására.
A kutatók 276 egészséges kuvaiti felnőttet vontak be a vizsgálatba, akiknek eltérő volt a testtömegindexük. Közülük 237-en fejezték be a kutatást. A szakemberek elemezték az alanyok alvási szokásait, és monitorozták a vérük összetételét, amiben elsősorban a különböző monocita-alcsoportok szintjére, valamint a gyulladásjelzőkre fókuszáltak.
A The Journal of Immunology tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint az elhízott résztvevők alvásminősége szignifikánsan rosszabb volt, mint a soványabbaké, valamint magasabb volt a szervezetükben a krónikus, alacsony fokú gyulladás szintje is. Több nem klasszikus monocita is volt a vérükben a társaikhoz képest, ami arányban volt az alvás minőségével, valamint a gyulladásos markerekkel.
A vizsgálat másik részében öt sovány, egészséges felnőtt adott vérmintát egy 24 órás alvásmegvonásos időszak alatt. Néhány nappal később, amikor már kipihentek voltak, ismét vettek tőlük vért.
A kutatók azt találták, hogy már ez az egyetlen alvásmegvonás is megnöveli a monociták mennyiségét a vérben – az érték közelített az elhízott, rosszul alvó önkéntesek értékéhez –, ami gyulladást válthat ki – részletezi az eredményeket a Science Alert.
A szakemberek szerint mivel a társadalmi berendezkedés miatt nem egyszerű még azt a tanácsot sem megfogadni, hogy aludjon az ember többet, az eredmény egy közegészségügyi problémára hívja fel a figyelmet. Fatema Al-Rashed, a tanulmány vezető szerzője szerint ismét bebizonyosodott, hogy a különböző tényezők, például a képernyő előtt töltött túl sok idő és a változó társadalmi normák negatívan hatnak az alvás minőségére, ezen keresztül pedig az egészségre.
A szakemberek abban bíznak, hogy azt is kideríthetik, a különböző terápiák, például az alvásterápia segíthet-e erősíteni az immunrendszert. A kutatók szerint mindez a jövőben csökkentheti a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a cukorbetegség kialakulását, valamint jótékony hatással lehet az elhízásra is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.