Kiderült valami az alvásról: jobban teszi, ha nem marad fönt sokáig
Kuvaiti tudósok vizsgálata arra jutott, hogy már egyetlen napnyi alvásmegvonás is komoly gyulladásos állapotot válthat ki a szervezetben.
Kuvaiti tudósok vizsgálata arra jutott, hogy már egyetlen napnyi alvásmegvonás is komoly gyulladásos állapotot válthat ki a szervezetben.
Amerikai kutatók írták le először azokat az idegsejteket, amelyek karmesterként irányítják a szervezet immunrendszerét: szólnak a megfelelő sejteknek, ha kell még egy kis segítség a fertőzés leküzdésére, és visszavesznek belőlük, ha már elmúlt a veszély.
Amerikai kutatók a kolerabaktérium zebrahalakra gyakorolt hatását vizsgálva arra jutottak, hogy az immunrendszer és az idegrendszer együtt dolgozik azon, hogy a bélrendszer egészségét visszaállítsa.
Amerikai kutatók egérkísérletekkel mutatták ki, hogy a bőrre felvitt kórokozók is beindítják ugyanazt az immunválaszt, mint amit a szervezetbe bekerülő kártevők váltanak ki.
Átalakíthatja a mezőgazdaság, így aztán az emberiség jövőjét is egy kutatás. A szakemberek úgy gondolják, létezik a növényvédőszereknél sokkal hatásosabb védelem a kártevőkkel szemben, és ez nem más, mint a növények saját immunrendszere.
Milyen jelei vannak, ha kibillen az immunrendszerünk egyensúlya? Tényleg tudjuk erősíteni a vitaminok szedésével? Mi a köze a táplálkozáshoz és a mentális egészséghez? És miért hallgassunk a gyerekek megérzéseire? Egészségpodcastunkban Falus András Széchenyi-díjas immunológus segített megtalálni a válaszokat.
Számos betegség, valamint a vírus- és baktériumfertőzések elleni készítmények kutatásában is nagy jelentőségű lehet az, hogy sikerült emberi immunrendszert „fejleszteni” egerekben.
Brit kutatók szerint vannak olyan emberek, akik szervezetének annyira erős az elsődleges védelmi vonala, hogy a vírus nem, vagy csak alig tud átjutni rajta.
Miért más és más személyenként az azonos vakcinára adott immunválasz? Erre a kérdésre találtak magyarázatot osztrák kutatók a csecsemőket védő BCG-oltás hatásának vizsgálatával.
Francia kutatók ezer emberen mutatták ki, hogy a dohányzásnak még évekkel az utolsó szál cigaretta elszívását követően is van jelentős rossz hatása az immunrendszerre.
Amerikai és japán kutatók olyan eljárást fejlesztettek ki, amely megmutatja az immunrendszernek, hol vannak a felszámolandó daganatos sejtek. Az eljárás az első kísérletek alapján működőképesnek tűnik.
A testet-lelket megviselő, ám esetenként a gyógyulás esélyével kecsegtető kemoterápia tulajdonképpen mérgezi a daganatos sejteket, csakhogy egészséges sejtek is áldozatul esnek. Londoni kutatók új módszere is mérgeket vet be, azonban ezek csakis a rákos sejtekre veszélyesek. Ígéretes eredményekről számoltak be a hólyagrák esetében.