Az egykori ombudsman ironikus hangvételű bejegyzésben reagált az MTA közgyűlésének döntésére.
Az akadémiai ingatlanvagyon becsült értéken való eladásával a hatalom azt akarja megakadályozni, hogy a korábbi akadémiai kutatóhálózat valaha visszakerüljön a Magyar Tudományos Akadémiához (MTA) – így reagált Majtényi László egykori ombudsman, az MTA doktora arra a hírre, hogy az Akadémia közgyűlésén szűk többséggel elfogadták azt a javaslatot, amelynek értelmében az MTA eladja az államnak az ingatlanvagyonát 80 milliárd forintért, a becsült érték mintegy 60 százalékáért.
Majtényi kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy a korábbi akadémiai kutatóintézetek valóban önálló jogi személyek maradhatnak, miközben igazgatóik felett a munkáltatói jogokat a kormány embere gyakorolja.
Ha a többség ilyen szépen beleegyezett, jó lesz!
– írta a volt ombudsman a közgyűlés döntésével kapcsolatban. Majtényi ezt követően arra is javaslatot tett, hogy mihez kezdjen az új tulajdonos az MTA-alapító Széchenyi István örökségével: a róla elnevezett termet ürítsék ki, tartsák zárva és nevezzék “Névtelen Teremnek”, a gróf ábrázolatait pedig távolítsák el az épületből. Majtényi ugyanezt javasolja az Arany Jánost, a Vörösmarty Mihályt, Eötvös Józsefet és Szalay Lászlót ábrázoló összes festménnyel kapcsolatban is.
Majtényi szerint az eltávolítandó alkotások helyére kerülhetne az a Mátyás király tudósai körében című festmény, amelyre Munkácsy Mihály szerződött az Akadémiával, végül azonban sosem készült el. A volt ombudsman azt javasolja, hogy a XV. századi uralkodó helyett Orbán Viktor miniszterelnök kerüljön a mű középpontjába, az elkészítésre pedig írjanak ki nyilvános pályázatot, amihez “az MTA markát ütő szép summa töredéke” is elég lenne.
Az MTA közgyűlése szerdán 182 igen szavazattal, 141 ellenében fogadták el a javaslatot, amelynek értelmében az akadémiai ingatlanvagyont eladják az államnak, ahonnan az a kutatóintézeteket tömörítő HUN-REN hálózathoz vagyonjuttatásként kerül tovább.