Itthon HVG 2024. december. 13. 09:55

Most már akár "Orbán Viktor tudósai körében" témájú festményt is rendelhetne az MTA Majtényi László szerint

Az egykori ombudsman ironikus hangvételű bejegyzésben reagált az MTA közgyűlésének döntésére.

Az akadémiai ingatlanvagyon becsült értéken való eladásával a hatalom azt akarja megakadályozni, hogy a korábbi akadémiai kutatóhálózat valaha visszakerüljön a Magyar Tudományos Akadémiához (MTA) – így reagált Majtényi László egykori ombudsman, az MTA doktora arra a hírre, hogy az Akadémia közgyűlésén szűk többséggel elfogadták azt a javaslatot, amelynek értelmében az MTA eladja az államnak az ingatlanvagyonát 80 milliárd forintért, a becsült érték mintegy 60 százalékáért.

Majtényi kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy a korábbi akadémiai kutatóintézetek valóban önálló jogi személyek maradhatnak, miközben igazgatóik felett a munkáltatói jogokat a kormány embere gyakorolja.

Ha a többség ilyen szépen beleegyezett, jó lesz!

– írta a volt ombudsman a közgyűlés döntésével kapcsolatban. Majtényi ezt követően arra is javaslatot tett, hogy mihez kezdjen az új tulajdonos az MTA-alapító Széchenyi István örökségével: a róla elnevezett termet ürítsék ki, tartsák zárva és nevezzék “Névtelen Teremnek”, a gróf ábrázolatait pedig távolítsák el az épületből. Majtényi ugyanezt javasolja az Arany Jánost, a Vörösmarty Mihályt, Eötvös Józsefet és Szalay Lászlót ábrázoló összes festménnyel kapcsolatban is.

László Majtényi

Megtörtént. Ugyan csekély többséggel, de a Magyar Tudományos Akadémia közgyűlése megszavazta, hogy a már jó öt éve kormányzati puccsal államosított kutatóintézeteknek helyet adó, ma még az Akadémia…

Majtényi szerint az eltávolítandó alkotások helyére kerülhetne az a Mátyás király tudósai körében című festmény, amelyre Munkácsy Mihály szerződött az Akadémiával, végül azonban sosem készült el. A volt ombudsman azt javasolja, hogy a XV. századi uralkodó helyett Orbán Viktor miniszterelnök kerüljön a mű középpontjába, az elkészítésre pedig írjanak ki nyilvános pályázatot, amihez “az MTA markát ütő szép summa töredéke” is elég lenne.

Az MTA közgyűlése szerdán 182 igen szavazattal, 141 ellenében fogadták el a javaslatot, amelynek értelmében az akadémiai ingatlanvagyont eladják az államnak, ahonnan az a kutatóintézeteket tömörítő HUN-REN hálózathoz vagyonjuttatásként kerül tovább.

Rendkívüli közgyűlésen döntenek ma az MTA-nál arról, lemondjanak-e vagyonuk jelentős részéről

A tudóstestület szerdán szavaz arról, hogy lemondjon-e az akadémia ingatlanjairól az állam feltételeivel. A létrehozandó új vezetési konstrukció pedig azt szolgálja, hogy – szemben az Orbán-kormánnyal – egy új kabinetnek már ne legyen beleszólása abba, kik irányítják a kutatóintézeti hálózatot. Minden feltétel adott lehet, hogy az erősen központosított kutatóhálózatot lényegében politikai kinevezettek vezessék.

Hirdetés