2007. április. 18. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. április. 18. 18:03 Társadalom

Kitétel erősíti

Az oktatási tárca és Magyar Bálint (SZDSZ) miniszterelnöki hivatali államtitkár közös színjátéka sejlik fel a...

Az oktatási tárca és Magyar Bálint (SZDSZ) miniszterelnöki hivatali államtitkár közös színjátéka sejlik fel a felsőoktatási intézmények tervezett államtalanítása körüli vita kapcsán. Az előző oktatási miniszternek régi terve, hogy az egyetemeket-főiskolákat kiemeljék a költségvetési intézmények köréből. Egy 2004-es felsőoktatási törvénytervezetben például lehetővé tették volna, hogy az intézmények nemcsak a saját, de a rájuk bízott vagyont is hasznosíthassák. Az akkor éppen az úgynevezett bolognai átalakítás és az új felvételi rendszer bevezetésén munkálkodó tárca azonban a kritikák hatására ebben visszakozott.

A felsőoktatási törvény módosításán dolgozó mostani tárca az év elején megfuttatta koncepcióját a szakmai szervezetek előtt. Ebben már szerepelt a felsőoktatási intézmények gazdálkodásának megváltoztatására az a változat, amely eredetileg Magyar nevéhez kötődik. A koncepció szerint a jelenleg költségvetési szervként működő intézmények közül néhányat nonprofit gazdasági társaságként lehetne működtetni, s erre első körben modellkísérletet engedélyeznének, amiről az oktatási és a pénzügyminiszter megállapodást kötne. A dokumentumot február végén tárgyalta meg a Felsőoktatási Kerekasztal, ahol szakszervezeti nyomásra Hiller István miniszter ígéretet tett e pontok visszavonására. Információink szerint a koncepció nyomán elkészített törvénytervezetben már nem is szerepelnek ezek a kitételek.

Nem úgy az államreform-bizottság elé került Magyar-anyagban, ami lényegében megismétli azokat a pontokat, amelyek kikerültek a minisztériumi tervezetből. A bizottság felkérte az oktatási tárcát, újra vizsgálja meg a kérdést, s mint Manherz Károly szakállamtitkár egy hétfői felsőoktatási konferencián elmondta, ezt meg is teszik. Azt azonban közölte, nem szeretnék, ha az állami vagyont az intézmények "kivinnék", s ez a - kormány elé várhatóan május elején kerülő - tervezetben nem is szerepel majd. Ha képviselői módosító indítványként mégis a parlament elé kerül ez az elgondolás - tette hozzá sokat sejtetően -, az már "politikai kérdés".

Magyar egy kedd reggeli interjújában elmondta, vitája nem igazán az oktatási, inkább a pénzügyi tárcával van. Kijelentette, hogy támogatja az ő elképzeléseit a Magyar Rektori Konferencia s személyesen annak vezetője, Molnár Károly, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora is. Egyetértően nyilatkozott róla a Felsőoktatási és Tudományos Tanács elnöke, Mang Béla is (aki Magyar minisztersége idején volt a tárca felsőoktatási államtitkára s az akkori koncepciók kidolgozásának gazdája).

Az intézményeknek jól jönne a szabad kezelésű ingatlanvagyon, hiszen nagyobb gazdálkodási biztonságot nyújtana. Különösen a ppp-vállalkozásokban érdekeltek örülhetnének neki, hiszen jelentős összegekkel kell beszállniuk a törlesztésbe, amelyre nem biztos, hogy elegendő forrást kapnak a minisztériumtól. A Magyar-terv megvalósulása esetén viszont az ingatlanok értékesítéséből pénzt szerezhetnének.