2007. szeptember. 05. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 05. 16:59 Monitor

Tíz kicsi csecsen?

Bár Jurij Csajka orosz főügyész a múlt héten bejelentette, hogy elfogták a tavaly meggyilkolt újságírónő, Anna Politkovszkaja gyilkosait, Moszkvában sokan nem hisznek a hatóságoknak.

Mint Agatha Christie krimijében a tíz kicsi néger, úgy fogynak Moszkvában a tavaly október 7-én megölt híres orosz oknyomozó újságírónő, Anna Politkovszkaja meggyilkolásával összefüggésbe hozott gyanúsítottak. Míg Jurij Csajka főügyész előbb Vlagyimir Putyin államfőnek, majd a sajtónak számolt be arról, hogy a hatóságok őrizetbe vették a nagy nemzetközi visszhangot kiváltott merénylet 11 feltételezett elkövetőjét és szervezőjét, péntekre hétre olvadt az elfogottak száma. Két személyt - a vagyonőrként dolgozó Alekszej Berkint és a rendőrségnél szolgáló Oleg Alimovot - minden részletesebb magyarázat nélkül engedtek el, bár az ügyészség közölte, szabadlábra helyezésük nem jelenti azt, hogy a jövőben nem indul ellenük újabb eljárás. Egy másik állítólagos - valaha szintén rendőrként tevékenykedő - merénylő, Szergej Hadzsikurbanov lapjelentések szerint bizonyítani tudja, a gyilkosság idején éppen börtönben ült, míg a Szövetségi Biztonsági Szolgálathoz tartozó Pavel Rjaguzovról az tudódott ki, hogy egészen más ügy kapcsán fogták le a rendőrök. A hét végére aztán kiderült: a többiekkel sincs minden rendben, a többségükben csecsen nemzetiségű gyanúsítottak ügyvédjei szerint a még fogságban lévők közül többekből veréssel szedték ki a rendőrök a nekik tetsző vallomásokat.

A rendőrség mellett saját vizsgálatot is folytató független orosz lap, a Novaja Gazeta - az az újság, ahol rendszeresen megjelentek a csecsenföldi jogsértésekkel, az oroszországi korrupcióval és egyéb kényes témákkal foglalkozó Politkovszkaja-riportok - egyébként arra a következtetésre jutott, hogy az őrizetbe vettek között valóban vannak olyanok, akik összefüggésbe hozhatók az újságírónő otthonában elkövetett merénylettel. A lap szerkesztői viszont elfogadhatatlannak tartják, hogy Jurij Csajka és az utána megszólaló hivatalos személyek Oroszország külföldi ellenségeit, köztük a 2000-ben Oroszországból Angliába menekült oligarchát, Borisz Berezovszkijt vádolják a gyilkosság megrendelésével. A külföldi rosszakarók célja, állítják Moszkvában, hogy a merénylettel destabilizálják a választások előtt álló 140 milliós ország belpolitikai helyzetét.

Egyébként az is figyelemre méltó, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő már a Politkovszkaja-gyilkosság másnapján megmondta, az oknyomozó riportert Oroszország külföldi ellenségei ölették meg. "Ez már szinte nevetséges érvelés. Ebben az országban az utóbbi években egyebek mellett kormányzókat, komoly üzletembereket öltek meg, s gyilkosság áldozata lett Andrej Kozlov, a nemzeti bank alelnöke is. A gyilkosságok ellenére stabil a hatalom, s azt hiszem, ha holnap megölnék a miniszterelnököt, akkor sem következne be változás" - mondta a HVG-nek Roman Slejnov, a Novaja Gazeta oknyomozó riportokat közlő rovatának szerkesztője.

Az újság főszerkesztő-helyettese, Szergej Szokolov szerint nagyon furcsa, hogy míg Csajka nem árulta el a gyanúsítottak kilétét, másnap az újságok már nevekkel jelentek meg, s a hatóságoknak végül nem volt más lehetőségük, mint megerősíteni, hogy pontosak a lapértesülések. "Nem valamiféle összeesküvés áll annak a hátterében, hogy a kiszivárogtatásokkal egyesek kudarcra akarják ítélni a további nyomozást. A valódi ok a korrupció, és az, hogy a rendfenntartó erők teljesen összefonódtak a szervezett bűnözéssel" - hangsúlyozta Szokolov. Szavait alátámasztja, hogy az őrizetbe vettek között feltűnően sok az olyan személy, aki a rendőrségnél dolgozott, illetve dolgozik. Szokolov közölte, szerinte a merénylet megrendelőjét belföldön kell keresni, majd sokatmondóan hozzátette: csodálkozik azon, hogy a hatóságok nem hallgatták ki Ramzan Kadirov csecsen elnököt.

A 48 évet élt Anna Politkovszkaja augusztus 30-ai születésnapja alkalmából a moszkvai Puskin tér sarkában összegyűlt két-háromszáz embert sem nyugtatták meg a hivatalos vizsgálat eredményei. "A pisztolygolyó mindig az utolsó érv egy vitában. Most az orosz kormány választotta a lövedéket mint érvet" - mondta Politkovszkaja egykori barátai és rokonai előtt Gari Kaszparov volt sakkvilágbajnok, az ellenzéki Polgári Front vezetője.

Az Ekszpert moszkvai hetilap elemzése szerint Csajka azért sietett megoldottnak nyilvánítani a Politkovszkaja-gyilkosságot, mert így szeretné megszilárdítani állítólag alaposan meggyengült helyzetét. A főügyészségen belül ugyanis szeptember 7-én kezdi meg tevékenységét egy széles jogkörrel felvértezett különleges vizsgálóbizottság, amelynek élére Alekszandr Basztrikin, Putyin elnök egykori egyetemi csoporttársa kerül. "Úgy tűnik, Csajka, mielőtt elveszítené befolyását a főügyészség fölött, úgy akar bevonulni a köztudatba, mint aki megoldotta a Politkovszkaja-ügyet" - nyilatkozta újságíróknak Ilja Politkovszkij, a megölt zsurnaliszta 29 éves fia.

NÉMETH ANDRÁS / MOSZKVA