Az osztrák cég a tiszavasvári gyára a tesztüzem során a földgáz negyedét tudta kiváltani hidrogénnel. A cél a földgáz teljes kiiktatása a gyártási folyamatból.
A Wienerberger 2023-ban indította el hidrogéntüzelési kísérleti projektjét a Miskolci Egyetem szakértőivel. Az együttműködés eredményeként a tiszavasvári téglagyárban megvalósított projekt célja, hogy hosszú távon csökkentse a szén-dioxid-kibocsátást a téglagyártás szárítási és égetési lépésében, és fokozatosan kiváltsa a földgázt – áll a cég közleményében.
A kísérleti projekt első fázisa 2024 áprilisában zárult le. A munka előkészítéseként új biztonságtechnikai berendezéseket, a földgáz-hidrogén bekeverésére szolgáló úgynevezett „bypass-csőágat”, valamint egy szabályozórendszert is kiépítettek az üzemben. A hidrogént tartálykocsikból nyerték.
„A tesztüzem során a biztonságtechnikai elemek jól működtek, és sikerült hidrogénnel kiváltani az égetéshez használt földgáz 25 százalékát, a minőségellenőrök pedig nem tapasztaltak változást vagy minőségromlást a kész termékeknél” – írja a cég. A hosszútávú projekt következő lépése során új, 100 százalékban hidrogén eltüzelésére képes égőkkel szerelik fel és tesztelik a tiszavasvári üzemben található gyorsszárítót.
A Wienerberger és a Miskolci Egyetem a projekt későbbi szakaszában a költséghatékonyságra, az égési tulajdonságokra, és a füstgáz-összetétel terméktulajdonságokra gyakorolt hatásaira keres további válaszokat.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.