Már csak egy kontinens maradt, ahol még nem ütötte fel a fejét a vírus.
A H5N1 vírust azonosították két dögevő madár, úgynevezett halfarkas tetemében az Antarktiszi-félszigeten – írja a The Guardian.
„Ez a felfedezés először bizonyítja, hogy a magas patogenitású (erősen fertőző) madárinfluenza-vírus elérte az Antarktiszt, annak ellenére, hogy a távolság és a természetes akadályok elválasztják a többi kontinenstől” – áll a hatóságok jelentésében.
A H5N1 vírus 2021 óta több millió vadon élő madarat ölt meg világszerte, és Ausztrália és Óceánia kivételével minden kontinensre átterjedt.
A madárinfluenza tavaly októberben érte el a tágabb antarktiszi régiót, amikor szubantarktiszi szigetekről jelentették. Kezdetben sirályok és halfarkasok tetemeiből mutatták ki, később az albatroszoknál és a pingvineknél is pusztított, végül pedig olyan emlősök tömeges pusztulását is okozta, mint az elefántfókák és a medvefókák.
A vírus az Északi-sarkvidék vadon élő állatpopulációit is sújtja: decemberben megerősítették, hogy egy jegesmedve H5N1 vírusban pusztult el.
(Nyitóképünkön egy halfarkas repül egy csapat szamárpingivn felett. Fotó: Antoine Lorgnier / Only World / Only France via AFP)
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.