Csütörtök reggel óta nem enged tovább egy turistákkal teli hajót egy perui őslakos közösség. Ez egy válaszlépés a részükről a szeptemberi olajkiömlésre a Cuninico folyón.
Perui, brit, francia, svájci, amerikai és spanyol emberek is vannak abban a 70 fős turistacsoportban, akiket folyami hajókázás közben megállítottak a Cuninico őslakos közösség tagjai – írja a BBC. A turistákat valószínűleg nem bántották, állítólag enni is kaptak, de egyelőre nem engedik tovább őket.
Az őslakos aktivisták a hét elején közölték, hogy november elsejétől nem engednek áthaladni semmilyen hajót a területükön, ez a válaszlépésük arra, hogy néhány hete az észak-perui csővezetékből olaj szivárgott a Cuninico folyóba. "Követeljük, hogy a kormány tárgyaljon a Cuninico közösséggel vagy számoljon az esetleges következményekkel – a végső felelősség a köztársasági elnök [Pedro Castillo] vállán nyugszik" – fogalmaztak nyilatkozatukban.
A BBC úgy tudja, hogy a turistákat a hajón a Cuninico folyó torkolatánál állították meg, egy terhes nő és egy egy hónapos csecsemő is van a csoportban.
A turisták elengedéséről egymásnak ellentmondó információk vannak, az egyik utasnak azt mondták állítólag, hogy kisebb hajókon az este elengedik őket, de az utasok nem akarják a csomagjaikat hátrahagyni. A helyi tévének egy másik turista ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy neki azt mondták, akár nyolc napig is visszatarthatják őket a továbbutazástól.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.