Az olcsó, eldobható divatból bálás ruha lesz, majd műanyagszemét, végül mérgező füst.
Százezer tonnákban hever a használt ruha Chile hulladéklerakóiban, amelyeket a BBC videóban mutatott be. A "fast fashion", vagyis az eldobható divatáru használt ruhaként kerül a dél-amerikai országba, ahová évente 60 ezer tonnát importálnak az Egyesült Államokból és Európából. A "bálás" ruhának azonban csak töredékét tudják értékesíteni, a maradékból szemét lesz.
Ez többnyire illegális hulladéklerakókon köt ki. Jelentős probléma, hogy ezek a ruhák nagy mennyiségű műanyagot tartalmaznak, amely a pamuttal ellentétben nem bomlik le, így csak az elégetésével szabadítható fel hely a további szállítmányoknak. A füst azonban mérgező, hozzájárul nemcsak a helyiek egészségromlásához, hanem a globális légszennyezéshez és széndioxid-kibocsátáshoz is.
A chilei kormány most adót vetett ki a ruhaimportra; ennek bevételeiből szeretnék kezelni a hulladékot, illetve ösztönözni őket, hogy minőségi ruhákat hozzanak be szemét helyett. Egyelőre azonban nincs elég kapacitás arra, hogy a törvényeket betartassák, így a szeméttelepek tovább gyarapodnak.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.