Ezer tölgyből épülhet újjá a több mint két évvel ezelőtt leégett székesegyház. Az építkezés nem megy majd egyik napról a másikra.
Mintegy ezer tölgyet használnak majd fel a 2019-es tűzben súlyosan megrongálódott párizsi Notre-Dame-székesegyház rekonstrukciójához. Az épület stabilizálási munkálatai szeptemberen fejeződtek be, ezután kezdődhetett meg a tényleges helyreállítás.
A katedrális tornyának újjáépítéséhez szükséges, mintegy ezer tölgyfa kivágása csütörtökön kezdődött. Franciaország-szerte 45 fűrészüzem dolgozza fel, szárítja és tárolja majd a faanyagot, amelyet 2023-ban szállítanak az építkezés helyszínére.
Azért a tölgyet választották, mert olyan építőanyagot akarnak használni a helyreállításhoz, amely az eredetihez a legjobban hasonlít.
A székesegyházban 2019. április 15-én csaptak fel a lángok, elpusztítva a tetőzetet és a huszártornyot. Emmanuel Macron elnök akkor ígéretet tett arra, hogy a székesegyházat öt éven belül helyreállítják, de a határidőt az elhúzódó ólommentesítés és a pandémia okozta leállások miatt valószínűleg nem tudják tartani.
A felújítás költségeit pontosan még nem tudták megbecsülni, de eddig mintegy 840 millió euró (309 milliárd forint) gyűlt össze adományokból. A tűz okát még nem tisztázták teljesen, de valószínűleg az elektromos rendszer hibája vagy egy el nem oltott cigaretta okozhatta a tüzet.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.

Bíróságra viszik a francia hatóságokat a Notre Dame-tűz ólomszennyezése miatt
A leégett Notre Dame-tól az ibizai videóig - 2019 külföldi krónikája / 2.
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.