Kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a változó éghajlat miatt összeomolhat azoknak az óceáni szigeteknek a gazdasága, amelyek a tonhalra támaszkodnak.
A klímaváltozás miatt a kulcsfontosságú tonhalfajok élettere is változik, mélyebb és hűvősebb vizek felé vándorolnak, ami több csendes-óceáni sziget gazdaságának összeomlásához is vezethet – figyelmeztetnek kutatók egy, a Nature Sustainability-ben megjelent tanulmányban, amiről a Phys.org számolt be.
A kutatási eredményekhez a tudósok az éghajlatváltozás mellett gazdasági modelleket és adatokat is elemeztek. Ezek szerint 2050-re körülbelül 20 százalékkal csökkenhet a tonhalfogás, ami 140 millió dolláros kárt okozhat a csendes-óceáni szigeteknek.
A tudósok 10 országot soroltak a „tonhaltól függő” kategóriába: ez azt jelenti, hogy a gazdaságuk főleg ennek az egy fajnak a halászatára támaszkodik. Ezek a Cook-szigetek, Mikronéziai Szövetségi Államok, Kiribati, a Marshall-szigetek, Nauru, Palau, Pápua Új-Guinea, a Salamon-szigetek, Tokelau és Tuvalu.
A világ tonhalkészletének körülbelül fele a Csendes-óceán nyugati és középső részéről származik, ahol főként ez a 10 ország halássza. Átlagosan a bevételük majdnem 40 százalékát a tonhalhalászat teszi ki, de Tokelauét például 84 százalékban.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.

Egyre kisebbek az alaszkai lazacok a klímaváltozás miatt
A Velencei-tó esete nem egyedi, más tavaknál is lehet tömeges halpusztulás
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.