A belvíz, az árvíz és a PET-palackok mellett a nehézfémszennyezés is gondot okozott a vízügynek.
A megszokottól eltérő időjárás próbára tette mind a tizenkét vízügyi igazgatóságot – mondta az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója csütörtökön M1-en.
Láng István közlése szerint húsz jégtörő hajójuk állt készenlétben a tél utolsó hónapjában, de ezekre végül nem volt szükség, inkább az eső miatt kellett beavatkozniuk. Láng István szerint februárban gondot okozott a belvíz, az árvíz és a nehézfémszennyezés is.
Elmondta azt is, hogy a vízminőségi problémák során nagyon sok, mintegy 200 mintát vettek, ráadásul a nehézfémszennyezést nem könnyű kimutatni, és időigényes folyamat.
A nehézfém mellett PET-palackok is "érkeztek": több mint 42 tonnányi szemetet kellett kiemelni a vízből.
Mostanra rendeződött a helyzet, csak a belvíz ad feladatot néhol a szakembereknek.
"Ez egy nagyon érdekes február volt, ebből a szempontból, hiszen naponta átlagosan 10,7 millió köbméter vizet emeltünk ki, tehát ez azt jelenti, ha ezt nem emeltük volna ki, akkor ez 10 ezer hektárt öntött volna el" – hangsúlyozta Láng István.
Hozzátette, ennek ellenére is mintegy 60 ezer hektárnyi területet öntött el a víz.
A vízügy és a PET Kupa együttes munkájának köszönhetően az elmúlt hetekben összesen 22 tonna hulladékot termeltek ki és dolgoztak fel csak a Felső-Tiszán.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.

Néhány kutató szerint világméretű katasztrófát okozhatnak a mikroműanyagok
Belefullad a műanyagba Európa
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.