Egy váza elkészítéséhez körülbelül 300 cigarettacsikket használt fel egy indiai formatervező.
A cigarettacsikk a leggyakoribb egyszer használatos műanyag. A számítások szerint évente körülbelül 4,5 ezer milliárdot dobnak ki a világon. Egy indiai formatervező, Sachi Tungare a holland dizájnhéten mutatott be egy 10 tárgyból – vázákból és tálakból – készült sorozatot, amellyel pont erre szeretné felhívni a figyelmet.
„Alapvetően a papír csomagolás mellett cellulóz-acetát szálakból készül, és ha eldobják, számos, a környezetre káros vegyi anyag szivárog a csikkeken keresztül a környezetbe” – mondta a dizájner a hulladékról Dezeen magazinnak.
A cigarettacsikkeket az alkotó természetes tisztítószerekkel tisztította meg, majd festékkel és vízzel keverte össze, hogy megkapja a tálak és vázák anyagát adó pépet.

Tervei szerint újrahasznosító központokkal fog együttműködni, hogy iparibb mértékben újrahasznosítsák a cigarettacsikkeket. Az alapanyagot pedig a helyekhez közeli éttermekből vagy kocsmákból tudnák összegyűjteni.
Az alkotó által kidolgozott eljárás révén a cigarettacsikkből nem csak vázákat és tálakat, de lámpabúrákat és még sok más dolgot lehetne csinálni.
Nyitókép: www.sachitungare.com
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.

Pár hét alatt lebomló pulóvert tervezett egy cég
Maradt az ebédből? Ki ne dobja, készíthet belőle arcpajzsot
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.