A fényszennyezés akkora problémává vált mostanra az Exeteri Egyetem biológusai szerint, hogy a klímaváltozáshoz mérhető a hatása.
A mesterséges fényt a környezetszennyezés többi formáihoz kellene sorolni, mert súlyos károkat okoz a természetben – figyelmeztettek tanulmányukban az Exeteri Egyetem kutatói. A Föld kivilágítottsága mesterséges fénnyel évente 2 százalékkal nő, ezért a biológuscsoport szerint a fényszennyezés akkora problémává vált, ami a klímaváltozáshoz hasonlítható.
A Nature Ecology and Evolution folyóiratban publikált tanulmányukból kiderül, hogy a fényszennyezés az állatvilág különböző fajainak széles skáláját érinti, befolyásolja a hormonszintet, a szaporodási ciklust, az állatok aktivitását és a ragadozókkal szembeni sebezhetőséget is.
Kevin Gaston, a tanulmány vezető szerzője különösen azt emelte ki, hogy a fényszennyezés következményei milyen kiterjedtek: a mikrobáktól a gerinctelenekig az állatokon és a növényeken is észrevehető a hatása. Mint mondta:
Úgy kell gondolnunk a világításra, mint az egyéb nagy rendszerszintű fenyegetésre, például a klímaváltozásra.
Gaston arra szólította fel a kormányokat, vállalatokat és az embereket is, hogy tudatosabban használják a mesterséges fényt: csak akkor és ott, amikor és ahol szükséges, mivel szennyezésről van szó.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.

Veszedelmesebbek az egyiptomi csípőszúnyogok a mesterséges fények miatt
Csökkentenék a fényszennyezést Németországban, hogy védjék a rovarokat
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.