Algából a kozmetikumoktól és a gyógyszerektől elkezdve bioüzemanyagon át trágyáig bármi készíthető, de ételalapanyagként tartják a legértékesebbnek. Termesztésének egyik előnye, hogy az algák négyszázszor gyorsabban vonják ki a levegőből a szén-dioxidot, mint a fák.
Egyelőre nem jelentős az algagazdálkodás Európában, ezen változtatna azonban az Európai Unió. Az adminisztrációs akadályok egyelőre megnehezítik az algafarmok nyitására kiadott engedélyeket, az algatermesztők bíznak az közösség új, a Zöld megállapodásban helyet kapó, úgynevezett „Farmtól az asztalig” stratégiájában. Ennek célja, hogy az ételek becsületes, egészséges és környezetbarát módon készülhessenek el – írta az Euronews.
Algából globálisan évente több mint 30 millió tonnányit termelnek ki, túlnyomó többségét Ázsiában, ahol óriási hagyománya van az algának és a táplálkozás szerves részét képezik az algából készült élelmiszerek. Az európai termelés aránya egyelőre csupán egy százalékot tesz ki. Igaz, nem is algafarmokról, hanem a vadon növő alga szüreteléséből származik.
A Hortimare holland palántabeszállító cég, amely algapalántákkal is foglalkozik, úgy jósolja, hogy a közeljövőben Európa algatermelése a tízszeresére nő majd, ugyanis az európai élelmiszeripari cégek is egyre nyitottabbak.
És hogy miért jó az algatermesztés? Az élőlények a környezetvédelemben is jelentős szerepet vállalnak, ugyanis tisztítják a szennyvizet, a belőlük nyert algaolajból pedig energiát is lehet termeli. Ahhoz, hogy az alga intenzíven szaporodjon, szén-dioxidra van szüksége, amit körülbelül négyszázszor gyorsabban von ki a levegőből, mint a fák. Ráadásul egész évben aktív és erőteljes biomasszaképző is.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.

Az algák túlélését segíti egy most felfedezett előnyös tulajdonságuk
Vérvörösre színezte az antarktiszi jeget egy alga
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.