Egy új eljárás nemcsak arra lehet jó, hogy eltüntesse a közép-amerikai partokat elárasztó hínárt, de még a műanyag hulladékot is segíthet eltüntetni, miközben bioüzemanyag készül.
Bioüzemanyagot csinálnának belőlük, úgy tüntetnék el a közép-amerikai partokat elborító hínárokat brit tudósok – írja a Science Daily. Az University of Exeter és az University of Bath egyetemek eljárását egyrészt az emeli ki a többi hasonló közül, hogy nem kell hozzá lemosni a sós vizet a növényekről. Ettől környezetkímélőbb és olcsóbb az üzemanyag előállítása.
Az eljárás másik nagy előnye, hogy általa a növényekkel együtt összegyűjtött műanyag hulladék is megsemmisül.
Ezt az teszi lehetővé, hogy a módszer savas és lúgos katalizátorokkal dolgozik. A folyamat során létrejövő mellékterméket pedig trágyázásra lehet felhasználni.
A Karibi-térségben komoly problémát okoz, hogy – többek közt a vízbe kerülő műtrágyák és a víz hőmérsékletének emelkedése miatt is – burjánzik a hínár, és évente több millió tonnányit mos belőle partra a víz. A műanyag hulladék jelenléte a vizekben is hasonlóan súlyos gond, mind a természetes élővilág szempontjából, mind pedig a turizmus számára.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.

A villanyautók állami támogatásánál lenne hatásosabb klímavédelmi intézkedés is
Csak újrahasznosítás – Megnéztük, mennyi az újdonság Orbán zöld akciótervében
Egyre furcsább az egész történet, ami az Európai Parlamentben megesett Magyar Péterrel: eddig még csak példa sem volt ilyesmire
Az ügy miatt EP-vizsgálat várható, az sem kizárt, hogy valaki belenyúlt az Európai Parlament informatikai rendszerébe.