Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke rá akarja venni Oroszországot, hogy vétózza meg a boszniai békefenntartó missziót, az EUFOR-t. Arról is beszélt, hogy nem csinált semmi törvénybe ütköző dolgot. Soha nem hagyná el az országot – utalt Dodik a magyar TEK-esek boszniai jelenlétére.
Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke az EU bosznia-hercegovinai békefenntartó missziójának (EUFOR) jelenlétének megvétózását fogja kérni Oroszországtól – közölte a politikus szerdán.
Dodik azt is kifejtette, hogy az EU boszniai főképviselőjének irodáját bűnszervezetté nyilvánítaná, és új alkotmányt is kilátásba helyezett, amely – elmondása szerint – nem lesz ellentétes az ország alaptörvényével.
Dodik azután tartott sajtótájékoztatót, hogy a boszniai szövetségi ügyészség szerdán elrendelte az előállítását. Az elnök szerint az „egyesült muszlim projekt” rendelte el a letartóztatását, és szerinte az ország jogszabályaiban nincsenek olyan tételek, amelyek alapján vádolják.
„Nincs olyan támadás vagy kín, amelyet ne szenvednék el a boszniai Szerb Köztársaságért. Dodik dolgozik, utazik, de soha nem hagyja el a Boszniai Szerb Köztársaságot. Ha bárki is azt hiszi, hogy gyávák vagyunk, akkor nagyot téved” – magyarázta, hogy miért nem menekülne el az országból, amint arra a magyar TEK boszniai útja utalt.
Szarajevó Dodik mellett a szerb köztársaság miniszterelnökét, Radovan Viskovicot, valamint Nenad Stevandicot, a többségében szerbek lakta országrész parlamentjének elnökét állítaná elő, mivel az ügyészség és a bíróság ítélete szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét.
A rendőrség közölte, hogy amennyiben a politikusokat nem sikerül előállítani, országos körözést adnak ki ellenük, és ha nem tudják őket elfogni, akkor nemzetközi körözést is kiadhatnak – írja az MTI.
Dodik három évtizede beszél arról, hogy Bosznia államként működésképtelen, és a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia, ami a közelmúltban tettlegességgel is párosult: a részben autonóm entitás parlamentje megszavazta a saját védelmi, igazságügyi és adórendszerének bevezetését, a kilépést a szövetségi intézményrendszerből, valamint saját választási törvényt fogadott el. A „reformok” belpolitikai fezsültséget okoztak, mivel az ország ügyészsége és a nemzetközi közösség nagy része szerint ezek – Dodik állításával szemben – mégis ütköznek az ország jogrendjével.
Az országban futó EUFOR Althea műveletének mandátuma (amit Dodik megszüntetne) két részből áll, egy végrehajtó és egy nem végrehajtó eleme is van. Az előbbi felhatalmazását az ENSZ Biztonsági Tanácsa adja, az EUFOR-misszió pedig az EU Külügyek Tanácsának együttes fellépésén alapul, amely az ENSZ Biztonsági Tanácsától származó végrehajtó részt is tartalmaz. A nem végrehajtó jellegű rész a bosznia-hercegovinai erők kiképzésére vonatkozik.
A misszióban a kezdetektől fontos szerepet vállalt a Magyar Honvédség, ám a Dodik kimenekítésére tett állítólagos kísérlet miatt a magyar katonák elküldését kérte a kormány, mivel megkérdőjeleződött a békefenntartó misszióknál alapfeltételnek tekintett semlegesség elve.
