Világ MTI 2025. március. 07. 18:24

EU militarizálódása esetére ellenlépéseket lengetett be a Kreml

Részleteket egyelőre nem közöltek, de jelezték: nagyon figyelnek.

Az Európai Unió hadiiparának fejlesztésére irányuló tervek válaszlépésekre sarkallhatják az orosz kormányt – közölte Dimitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő. Peszkov pénteken újságíróknak beszélt arról, hogy a Kreml figyelemmel követi a fegyverkezésről szóló európai vitákat, és Európa „militarizálódását” Oroszország elleni fenyegetésnek tekintik.

Peszkov szerint mivel Európa ma fő ellenfeleként pozícionálja Oroszországot, fegyverkezési programja Moszkva számára „mély aggodalmak tárgya lehet”, és arra ösztönzi őket, hogy válaszlépéseket tegyenek biztonságuk garantálása érdekében. Arról azonban nem beszélt, hogy konkrétan mik lehetnének ezek az intézkedések.

Az állam- és kormányfők zöld utat adtak Európa újrafegyverzésének

Az uniós állam- és kormányfők csütörtökön elfogadták közös álláspontjukat az európai védelem megerősítéséről, amelynek alapját az Európai Bizottság „Európa újrafegyverzése” című javaslata alkotja.

Szerinte az EU tervezett fegyverkezése nincs összhangban „az ukrajnai konfliktus békés megoldására tett erőfeszítésekkel”. Kijelentette, hogy bár Oroszország és az Egyesült Államok között eddig nem folytak konkrét fegyverzet-ellenőrzési tárgyalások, és abban sincs egyetértés, hogy ezek mikor és hol kezdődhetnek meg, ilyen tárgyalások esetén nem lehetne figyelmen kívül hagyni az európai atomfegyvereket, amelyekre Emmanuel Macron francia elnök „konfrontatív kijelentései” miatt fokozott figyelem irányul. Tagadta, hogy az ukrán energetikai létesítmények elleni, péntekre virradóra kivitelezett csapás Macronnak a részleges tűzszünetre vonatkozó javaslataira adott válasz lett volna, az pusztán a „különleges hadművelet” keretében tett lépés volt.

Továbbá emlékeztetett arra, hogy Vlagyimir Putyin elnök szerint az 2022 tavaszán elért orosz–ukrán isztambuli megállapodás lehet egy békeszerződés alapja, és Moszkva már Washingtonból is hallott ilyen nyilatkozatot. „Előnyösebbnek tartjuk céljainkat politikai és diplomáciai módszerekkel elérni. De olyan körülmények között, amikor Ukrajna elutasítja a párbeszédet, amikor jogilag megtiltja magának az ilyen párbeszédet, folytatjuk a különleges hadműveletet érdekeink biztosítása érdekében” – mondta.

Van-e félnivalója Európának Oroszországtól katonailag?

Papíron Európa az USA nélkül sem gyenge katonailag, ami a hagyományos hadieszközöket illeti, de az amerikaiak kritikus képességei rövid távon kiválthatatlanok. HVG-Ténytár.

Hirdetés