Európa nehéz döntések előtt áll Ukrajnával kapcsolatban.
Miközben az ukrán védelem jövője miatt egyre fokozódik a feszültség, orosz tisztségviselők visszautasították Emmanuel Macron francia elnök erős figyelmeztetését Moszkva Európára jelentett fenyegetéséről.
Oroszország gúnyosan reagált Macron televíziós beszédére, amelyben arra figyelmeztetett, hogy Oroszország közvetlen fenyegetést jelent Franciaországra és Európára – számolt be a Radio France internationale.
Magas rangú orosz tisztségviselők – köztük törvényhozók és korábbi vezetők – túlzó félelemkeltésként utasították el Macron kijelentéseit, és azzal vádolták, hogy feleslegesen szítja a feszültséget.
Konsztantyin Koszacsov, az orosz parlament felsőházának tagja azt állította, hogy Macron alapvetően félreértelmezte Oroszország cselekedeteit, majd azzal érvelt, hogy Moszkva csupán reagál a NATO bővítésére, nem pedig agressziót folytat.
„Az ilyen téves elemzés végzetes hibákhoz vezet” – jelentette ki, és ragaszkodott ahhoz, hogy a francia elnök félrevezeti saját állampolgárait és szövetségeseit.
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök – aki sosem riadt vissza a maró megjegyzésektől – gúnyosan „Micron”-nak nevezte Macront, és 2027-re politikai bukását jósolta. Ezzel a kijelentéssel nem kockáztatott sokat, mert Macronnak nincs több kitölthető ciklusa.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zakharova Macron azon kijelentésével viccelődött, hogy Franciaországnak van a leghatékonyabb hadserege Európában, és azt sugallta, hogy Macron talán szeretné ezt az állítást próbára tenni.
Eközben a Kremlhez közel álló megmondóemberek a valóság elferdítésével vádolták a francia elnököt, Szergej Markov volt Kreml-tanácsadó pedig azt állította, hogy Macron rágalmakat és katonai propagandát folytat Oroszország ellen.
Az ukrajnai háború „globális konfliktus”
Macron szerda esti országos televíziós beszédében Oroszországot Európára nézve egyértelmű fenyegetésként jellemezte.
Az ukrajnai háborút globális konfliktusnak minősítette, majd azt az ötletet is felvetette, hogy Franciaország nukleáris elrettentő erejét kiterjesztené az európai szövetségesekre – ami komoly vitákat váltott ki.
Macron kijelentette: „Oroszország már globális konfliktussá változtatta az ukrán konfliktust. Észak-koreai katonákat és iráni felszereléseket mozgósított a kontinensünkön, miközben segít ezeknek az országoknak abban, hogy tovább fegyverkezzenek.” Macron beszédéről itt írtunk részletesebben.
A csütörtökön kezdődő rendkívüli uniós csúcstalálkozón a megbeszélések középpontjában Ukrajna védelmének megerősítése és annak biztosítása áll, hogy Európa ne engedjen a kötelezettségvállalásaiból, miközben próbálnak kezdeni valamit Trump lépéseivel és Orbán fenyegetéseivel.
