Min Aung Hlaing tábornok és az orosz elnök csúcstalálkozóján épülő atomerőműről, fegyverexportról, kereskedelemről és kikötőépítésről is egyeztettek. A polgárháborúban álló dél-ázsiai ország legerősebb támasza Putyin, így nem is fukarkodtak a “király” jelzővel.
A mianmari katonai junta vezetője Moszkvába látogatott, és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt. Min Aung Hlaing tábornok megköszönte Oroszország diplomáciai és katonai segítségét, és kifejezte támogatását Putyin ukrajnai háborúja iránt. „Hiszem, hogy a győzelem az Ön erős és határozott vezetése alatt az Öné kell hogy legyen” – hízelgett Putyinnak az AFP hírügynökség szerint.
A közös téma alighanem adta magát, hiszen nemcsak az orosz hadsereg áll harcban, a mianmari kormányerők ugyanis polgárháborút vívnak az ország fegyveres felkelői ellen, melyben Nepjida legnagyobb katonai támogatója Moszkva.
A minamari junta a 2021-ben került hatalomra egy katonai puccsal, amivel megdöntötték a választások után második ciklusát kezdő kormányzatot. A hatalomátvétel és a korábban Nobel-békedíjat elnyerő, majd államfőként a muszlim rohingya kisebbség elleni népirtást levezénylő Aung Szan Szú Kjí letartóztatása után országos ellenállásba kezdtek a különböző etnikai, területi és politikai alapon szerveződő fegyveres csoportok.
A polgárháborúvá szélesedő konfliktus több mint négy éve folyik és az ország egyre nagyobb részét irányítják a felkelők, így a mianmari kormányerők fokozottan rá vannak utalva az orosz támogatásra. A Diplomat elemzése szerint a két országot összetartó erő elsősorban a Nyugat-ellenesség, mind a két állam ellen jelentős szankciók vannak érvényben. Az orosz támogatásért cserébe a junta rendszerint – a térségben egyedüliként – Moszkva mellett szavaz az ENSZ-ben.
Putyin „érdemi és konstruktív” jelzőkkel illette a megbeszélést, és a kiadott nyilatkozata kifejti, hogy „erős baráti kötelékek, a támogatás hagyományai és a kölcsönös segítségnyújtás kötik össze” a két országot. Az orosz fél kitért a kereskedelmi kapcsolatokra is, ami számításuk szerint az elmúlt egy évvel 40 százalékkal nőtt. A két ország közötti szoros kapcsolatot jelzi azt is, hogy ez volt Min Aung Hlaing tábornok negyedik útja Moszkvába a 2021-es puccs óta.
„Az Oroszország és Mianmar elleni törvénytelen szankciók ellenére kereskedelmi és gazdasági együttműködésünk sikeresen fejlődik, és a kölcsönös kereskedelem növekszik” – mondta korábban Mihail Miszustin orosz miniszterelnök. „Lehetőség van az együttműködés fellendítésére az energetika, az atomenergia, a közlekedési infrastruktúra és a mezőgazdaság területén.”
A mostani találkozó alkalmával szerződést írtak alá egy mianmari atomerőmű építéséről, amit a Rosatom fog megvalósítani. Az erőmű kapacitása kezdetben alacsony, 100 megawatt lenne, ami a későbbiekben bővíthető ennek háromszorosára is. A mianmari fél kommunikációja szerint megállapodást írtak alá egy kikötő, széntüzelésű hőerőmű és egy olajfinomító építésére is. Egy kikötő – még ha elsősorban kereskedelmi is – óhatatlanul rendelkezik a katonai felhasználás lehetőségével.
Min Aung Hlaing tábornok „királynak” nevezte Putyint, amikor megköszönte, hogy tavalyi találkozójuk alkalmával hat vadászrepülőgépet adott át a juntának évfordulós ajándék gyanánt, amit hat mianmari elefánt átadásával viszonzott a rezsim vezetője. Az ajándékozás apropója az volt, hogy a két ország tavaly ünnepelte a diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulóját. „Természetesen nem tudom nem megköszönni a nagyon szívélyes ajándékot: tavaly hat elefántot hoztak nekünk, amelyeket azóta átadtunk a moszkvai állatkertnek” – válaszolta az őt „királynak” tituláló bókra Putyin.
Nyitóképünkön Vlagyimir Putyin orosz elnök és Min Aung Hlaing mianmari katonai vezető kezet fognak a moszkvai Kreml nagy palotájában 2025. március 4-én. Fotó: Pavel Bednyakov / POOL / AFP
