Világ Domány András 2025. február. 28. 16:15

Katolikus fundamentalista főbíró dönthet a lengyel elnökválasztás érvényességéről

Domány András
Szerzőnk Domány András

Andrzej Duda köztársasági elnök legújabb kinevezése kétségessé teszi az államfőválasztás zavartalanságát, mert az új tisztségviselő egy szélsőségesen konzervatív szervezet tagja. Az Ordo Iuris az abortuszon kívül a fogamzásgátlást, a szexuális nevelést és a válást is szeretné betiltani.

Krzysztof Wiak a Legfelső Bíróság rendkívüli felülvizsgálati és közügyi kollégiuma élére került. Ez a testület jogosult megvizsgálni az elnökválasztás lefolyásával kapcsolatos esetleges panaszokat, és dönteni a választás érvényességéről.

Az eredményt a szavazatok összeszámlálása alapján az Állami Választási Bizottság állapítja meg, amelyben a kormánypártoknak van többségük. Ezt a korábbi jobboldali többségű parlament változtatta meg így – azelőtt csak független bírákból állt a bizottság –, de a mostani kormánypártok örömmel élnek ezzel. Viszont ha a választópolgárok részéről panaszok érkeznek, akkor a Legfelső Bíróságé a döntő szó. Eddig ugyan még soha nem volt példa arra, hogy a Legfelső Bíróság helyt adott volna bármilyen panasznak, a jogkör formálisnak tűnt. A mostani kiélezett politikai légkörben azonban nem nehéz panaszok ezreit beküldetni és zavart okozni.

A kinevezéssel két gond van: maga a testület és a személy. A Legfelső Bíróság új kollégiuma kizárólag a politikai összetételű Országos Bírósági Tanács ajánlására kinevezett tagokból áll, ezért a mostani többség alkotmányellenesnek tartja és nem ismeri el, hivatkozva az Európai Unió Bíróságának és az Európai Uniótól független Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéleteire, amelyek szerint a 2018 óta kinevezett bírók nem felelnek meg a függetlenség követelményének. Az Országos Bírósági Tanácsba ugyanis a bírók képviselőit azóta nem maguk a bírók választják, hanem a parlament, tehát politikusok, sima többséggel. A testületet azonban minden tiltakozás ellenére 2022-ben újraválasztották, és Andrzej Duda köztársasági elnök ragaszkodik ahhoz, hogy minden kinevezése alkotmányos, amelyet e testület javaslatára tett.

A mostani parlamenti többség megpróbálkozott egy törvényjavaslattal, amely szerint ne a rendkívüli felülvizsgálati kollégium döntsön az elnökválasztás érvényességéről, hanem a Legfelső Bíróság legrégibb – tehát 2018 előtt kinevezett – tagjai. Ez megfelelne az alkotmánynak, amely csak a Legfelső Bíróságot nevezi meg, nem az azon belüli szervezeti egységet, és kihúzná a probléma méregfogát. Csakhogy ezt Duda elnök szinte bizonyosan megvétózza.

Krzysztof Wiakkal, az új kollégiumi elnökkel pedig az a gond, hogy az Ordo Iuris nevű ultrakonzervatív katolikus szervezet tagja, részt vesz annak „tudományos tanácsában”. Ez, ahogy a HVG már 2021-ben ismertette, „az egyház társadalmi tanításának” terjesztését tartja hivatásának, és az abortuszon kívül a fogamzásgátlást, a szexuális nevelést és a válást is szeretné betiltani. Ugyanakkor élesen fellép az ellenvéleményekkel szemben: például büntetőfeljelentést tett baloldali politikusok ellen „Szent II. János Pál jó híre védelmében”, akik az egykori lengyel pápát bírálták, mert nem lépett fel elég keményen a pedofil papokkal és az őket fedező püspökökkel szemben.

Ezzel a szervezettel áll szoros kapcsolatban a súlyos bűncselekményekkel vádolt, de Magyarországon menedékjogot kapott Marcin Romanowski volt miniszterhelyettes. Mint a Népszava a VSquare elemzése nyomán bemutatta, jelentős részben az Ordo Iuris anyagaiból készült az Alapjogokért Központnak az az irománya, amelyre a magyar kormány alapozta a menedékjogi döntést, és amelyre hivatkozva azóta is temeti a lengyel jogállamot.

Az a kérdés tehát, hogy biztosan rendben lebonyolítható-e a lengyel elnökválasztás, ha a parlamenti többség által illegitimnek tartott bírói testület egy katolikus fundamentalista főbíró vezetésével döntheti el az érvényességét. Sok lengyel elemzőnek kétségei vannak. Sok múlik persze azon, hogy mennyire lesz egyértelmű, nagyarányú a győztes eredménye.

Az elnökválasztást május 18-án és – második forduló esetén – június 1-jén tartják. Hivatalba augusztus 6-án lép a megválasztott államfő.

Nyitóképünkön Andrzej Duda. Fotó: AFP / dpa Picture-Alliance / Jens Buttner

Hirdetés