Elérhetnek-e a hatalomig pár éven belül a veszekedős nácik? Hogyan pozicionálja újra Németországot Friedrich Merz? És hogyan fog ez hatni Magyarországra? Gergely Mártonnal és Bábel Vilmossal Kacskovics Mihály Béla beszélgetett.
Európát mindig meg kellett menteni – gondolhatja az egyszeri republikánus. Be kellett avatkozni az első, majd a második világháborúba, a délszláv konfliktusba, majd Ukrajna lerohanása után is kell az amerikai pénz ahhoz, hogy a megtámadott ország valahogy talpon tudjon maradni. Ennek a kornak úgy fest vége: nyakunkon az „America First”, mely egyre inkább értelmezhető úgy, hogy igen, Amerika az első, de az új világrend alakításába azért bevonják Kínát és Oroszországot is, a kisebb szereplőket – mint most, Európát – nem kérdezik meg a folytatásról.
Egy ilyen korban kell a német demokrácia élére állnia Friedrich Merznek, még akkor is, ha az előbb idézett álláspontot nem is vallja feltétlenül magáénak. Trump kapitális hibát vét, de erre hiába hívják fel a figyelmét, Európát meg kell erősíteni. Azt, hogy Merz ezt hogyan tenné meg, arról egyelőre alig tudni valamit.
Mi jön Németországban? Milyen lesz az élet a NATO után? Mi lesz Magyarországgal, miután Orbán Viktor nemrég a német szélsőjobbra tett? Mi lesz a veszekedős nácikkal? Gergely Mártont, a HVG főszerkesztőjét, és Bábel Vilmost, lapunk politikai újságíróját Kacskovics Mihály Béla kérdezte.
Korábbi podcastunkat a német választásról itt tudja meghallgatni.
Tartalom:
- 00:00 Intro
- 02:03 Élet a NATO és az Egyesült Államok után
- 30:40 Millió dolláros dilemma: mit hoz Magyarországnak a Merz-kormány?
- 38:03 Milyen kormány lesz ebből?
- 44:50 Putyinista, szélsőbalos – mit akar a Linke?
- 51:54 Szélsőjobbos balhézók – mi lesz az AfD-vel?
Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud, YouTube.
Vagy iratkozzon fel a Fülke csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts.
