Az Ipsos közvélemény-kutatása szerint a többség szerint Donald Trump túllépte a hatáskörét, Elon Musk munkásságával szemben pedig még kritikusabbak.
Az amerikaiak többsége nem támogatja Donald Trump azon intézkedéseit, amelyeket az elmúlt egy hónapban hozott, ráadásul 57 százalékuk szerint hivatalba lépése óta túllépte a hatáskörét – írja a Washington Post az Ipsos közvélemény-kutatása alapján.
Összességében a megkérdezettek 43 százaléka támogatja az elnöki intézkedéseket, 48 százalékuk pedig ellenzi. Az erősen ellenzők száma tíz százalékponttal haladja meg az erősen támogatókat.
A felmérés szerint a biztos pártválasztóknál megegyező a Trump-adminisztráció elismertsége, 10-ből 9 republikánus támogatja, míg 10-ből 9 demokrata ellenzi az intézkedéseit. Ugyanakkor azok, akik nem köteleződtek el egyik oldal mellett sem, azoknak a fele ellenzi az intézkedéseket, míg 33 százalék támogatja csak.
A Reutersnek is készített az Ipsos egy felmérést, Elon Musk kormányzati szerepvállalására kérdeztek rá. A felmérésben részt vevők 71 százaléka egyetértett azzal az állítással, hogy a nagyon gazdagoknak túl nagy befolyásuk van a Fehér Házra, és 69 százalékuk mondta azt, hogy úgy gondolja, hogy a gazdagok pénzt keresnek fehér házi kapcsolataikkal.
Elon Musk az amerikai adminisztráció nagyszabású hatékonyságjavítási programját végrehajtó Kormányzati Hatékonysági Osztály (Department of Government Efficiency, DOGE) vezeti. A milliárdos a héten Donald Trump jelenlétében a 2 ezer milliárd dolláros költségvetési hiány megfelezését nevezte célnak egy év alatt. A DOGE kezdeményezésére mostanra már több ezer közhivatalnok vesztette el az állását.
A közvélemény-kutatásban részt vevő republikánusok nagyrészt támogatják Musk erőfeszítéseit, de a lakosság többi része kevésbé van lenyűgözve: a válaszadók 42 százaléka támogatja DOGE-t, míg 53 százalékuk ellenzi a tevékenységét.
