Az elnök szerint ezért nem lesz szükség amerikai csapatokra az övezetben.
Izrael csak azt követően adja át a Gázai övezetet az Amerikai Egyesült Államoknak, hogy a térségben befejeződtek a harcok, és az enklávé lakosságát már kitelepítették – jelentette be Donald Trump csütörtökön a Reuters tudósítása szerint.
Alig egy nappal azután, hogy az amerikai elnök közölte, hogy átvenné a Gázai övezetet, amit a Közel-Kelet riviérájává fejlesztene, az izraeli kormány már utasítást is adott a hadseregnek, hogy tegyen előkészületeket a gázai lakosság „önkéntes távozásának” lehetővé tételére.
Donald Trump úgy gondolja, hogy a palesztin lakosságot egy a régióban található távoli, szebb és biztonságosabb közösségben telepítik majd le, ahol új és modern otthonaik lesznek.
„Ehhez nem lesz szükség amerikai katonákra” – mondta Trump, aki korábban nem zárta ki, hogy csapatokat fog küldeni az övezetbe.
Jiszrael Katz izraeli védelmi miniszter lelkesen üdvözölte Trump „merész tervét”, és kijelentette, hogy a gázaiaknak meg kell engedni, hogy éljenek a távozás szabadságával.
Donald Trumpnak a semmiből jött, mindenkit meglepő bejelentésére Izraeltől eltekintve kedvezőtlenül reagált az egész Közel-Kelet. Szaúd-Arábia azonnal visszautasította az ajánlatot, és Abdullah jordán király – aki a jövő héten fog találkozni Trumppal – is kijelentette, hogy ellenez minden területi annexiót, és a palesztin lakosság elűzését is.
A Hamász egyik tisztviselője arról beszélt, hogy Katz a kijelentésével csak leplezni próbálja, hogy Izrael nem tudta egyetlen háborús célját sem megvalósítani Gázában.
A palesztinok elűzése a Közel-Kelet egyik legérzékenyebb témája évtizedek óta. Ráadásul a katonai megszállás alatt álló területek lakosságának kényszerített kitelepítését a Genfi egyezmény háborús bűnnek tekinti. Vélhetően ezért is beszélnek Katzék önkéntes távozásról a kitelepítés helyett.
Ugyanakkor a gázaiak a hírügynökség szerint kevésbé rajonganak az ötletért, ugyanis sokuk a Nakba (a palesztinoknak az 1948-ban megalakult Izrael területéről való elűzése) megismétlésétől tartanak.
Katz azt is felvetette, hogy a palesztinokat fogadják be azok az országok, amelyek a leghangosabban bírálták Izrael gázai katonai akcióját. Spanyolország, Írország, Norvégia jogilag kötelezhető arra, hogy befogadja a területére belépő palesztinokat – jelentette ki.
