A washingtoni kínai nagykövetség szerint az amerikaiak állítása minden tényalapot nélkülöz és a vád csupán egy Kína elleni rágalomhadjárat része.
Kína által pénzelt hackerek törték fel az amerikai pénzügyminisztérium informatikai rendszerét – írja a BBC.
A támadók az alkalmazottak munkaállomásaihoz fértek hozzá és megszereztek néhány nem titkosnak minősített dokumentumot. A betörés még december elején történt, azonban csak most hozta nyilvánosságra a tárca, amikor a törvényhozókat értesítette az eseményről.
A minisztérium súlyos incidensként jellemezte a betörést, és közölte, hogy az FBI-jal és más szakszolgálatokkal együttműködve vizsgálja a következményeit.
A washingtoni kínai nagykövetség szerint az amerikaiak állítása minden tényalapot nélkülöz és a vád csupán egy Kína elleni rágalomhadjárat része.
A törvényhozóknak írt levélből az is kiderül, hogy a hackerek egy a tárcától független szolgáltatótól származó belépőkulcson keresztül jutottak be a rendszerbe, ami normális esetben a minisztériumi gépekhez való távoli hozzáférést tenné lehetővé az alkalmazottak számára.
A hatóságok szerint a BeyondTrust szolgáltatót (a történtek tükrében meglehetősen ironikus ez a név, hiszen nagyjából Túl a bizalmon-nak lehetne fordítani) azóta lekapcsolták a netről. Azt is hozzátették, hogy nincs arra bizonyíték, hogy a hackerek az incidens óta képesek lettek volna hozzáférni a minisztérium rendszereihez.
A betörésről a tárcát maga a szolgáltató értesítette még december 8-án, a cégnél egyébként már majdnem egy héttel korábban, december 2-án felfigyeltek a gyanús tevékenységre, ám további három napba telt, mire meg tudták állapítani, hogy az ő rendszerüket is feltörték.
A pénzügyminisztérium egyelőre nem közölte, hogy pontosan milyen adatokhoz is fértek hozzá a hackerek, ahogyan azt sem, hogy mennyi ideig tudtak ezekhez hozzáférni a Peking zsoldjában álló kiberbűnözők. Mindössze annyit tudni, hogy a megszerzett dokumentumok nem minősültek titkosnak, ugyanakkor fennáll a kockázata, hogy a minisztérium rendszerét feltörő hackerek képesek voltak ott felhasználói fiókokat létrehozni, illetve jelszavakat megváltoztatni.
A történtekkel kapcsolatban annyit érdemes megjegyezni, hogy láthatóan az amerikai kormányszervek esetében a törvényhozók és a nyilvánosság is viszonylag rövid időn belül értesül arról, ha egy külföldi állam hackerei feltörik a minisztériumi rendszereket. Magyarországon viszont két év tagadás után a sajtó által feltárt bizonyítékok hatására ismerte csak el Szijjártó Péter külügyminiszter, hogy az oroszok feltörték a külügyminisztérium szervereit.
