Korábban az oroszok és ukránok is azzal vádolták egymást, hogy támadás készül az atomerőmű ellen.
Az ENSZ atomenergia-felügyeleti szerve, amely közel egy hónap után bejutott a dél-ukrajnai, orosz ellenőrzés alatt álló zaporizzsjai atomerőmű területeire, nem talált robbanóanyagot – közölte a szervezet pénteken, amit a Reuters idézett.
Emlékezetes, hogy Oroszország és Ukrajna július elején azzal vádolta egymást, hogy támadást terveznek Európa legnagyobb atomerőműve ellen. Az erőműben tartózkodó kis létszámú NAÜ-csoport igyekezett most ellenőrizni a vádakat, amelyek arról szóltak, hogy robbanószereket rejtettek el az atomerőműben. A kutatócsoport nem talált erre utaló jeleket a 3-as és 4-es blokk tetején, ugyanakkor találtak a kerítésen kívüli aknákat, amelyek a jelek szerint nem jelentenek veszélyt az erőmű biztonságára.
Az atomerőművet egyébként a Dnyeper vizével hűtik, amelynek viszont a víztározógátját még június elején felrobbantották. Ennek kapcsán volt szó arról a hvg.hu Fülke című közéleti podcastjában, vezethet-e atomkatasztrófához egy ilyen cselekmény.
Fülke: Gátrobbantás Ukrajnában - Az atomkatasztrófa előszobája, vagy „csak" háborús bűn?
Bizonyíték egyelőre nincs, de minden jel arra mutat, hogy az oroszoknak jóval több érdekük fűződik a Dnyeper gátjának felrobbantásához, amely miatt tízezrek otthona került víz alá. Közéleti podcastunkban megnéztük, mi lehet a katonai következménye az „elkeseredett" lépésből fakadó tragédiának és kell-e tartanunk az atomkatasztrófától, valamint megvizsgáltuk, hogy halad az ukrán ellentámadás és mi várható a háború második nyarán.
