Harci tapasztalatok alapján lehet tiszt azokból, akik nem rendelkeznek felsőfokú katonai végzettséggel.
Az ukrán parlament hétfőn elfogadta azt a törvénymódosítást, amely lehetővé teszi tiszti rendfokozatok megadását a harci tapasztalattal rendelkező, de felsőfokú katonai végzettséggel nem bíró katonák számára.
A katonai szolgálatról szóló törvény módosítását 283 képviselő szavazta meg a 450 fős törvényhozásban.
Az előterjesztés indoklása szerint Ukrajnának olyan magas színvonalú tiszti karra van szüksége, amelyben vannak katonai szolgálatot teljesítő, harctéri tapasztalattal rendelkező katonák. A katonai szolgálatról szóló törvény 20. cikke azonban előírja, hogy a tiszti rang megadásának feltétele a katonai felsőoktatási intézményekben való képzés sikeres elvégzése.
A parlament viszont a mostani módostással a hadiállapot idejére lehetővé tette, hogy katonai felsőfokú végzettséggel nem rendelkező, de harci gyakorlatot szerzett katonák tiszti fokozatot kaphassanak. Ehhez azonban a katonáknak legalább hat hónapig katonai szolgálatot kell teljesíteniük harci övezetben.
Magyarországon is kaphat tiszti rangot az, akinek nincs katonai felsőfokú végzettsége, sem harci tapasztalata, de befolyásos házastársa igen:
Öthetes kiképzés után kapott alezredesi rangot Novák Katalin férje a Honvédségnél
A Honvédség szerint Veres István iskolái, szakmai tapasztalata és közjogi szerepe indokolta rangját - viszont ezek egyike sem kapcsolódik szorosan a katonai erőkhöz. „Törvényes, de nem túl etikus" - így értékelte az kérdésére Hadházy Ákos független parlamenti képviselő, hogy Novák Katalin köztársasági elnök férje, Veres István öthetes kiképzés után alezredesi rangot kapott a Magyar Honvédségnél.
Borítóképünk illusztráció.
