"Beírjuk nevüket a szentek katalógusába, és elrendeljük, hogy az egész egyházban odaadóan tiszteljék őket a szentek sorában." Vasárnap két újabb taggal bővült a katolikus egyház szentjeinek listája: II. János Pál, valamint XXIII. János expápák nevei is a dicsőségtablóra kerültek. A Szent Péter téren összegyűlt egymilliós tömegből sokan sírtak, amikor bejelentették a szentté avatást. Ferenc pápa szerint a szentté avatottak ismerték a 20. század tragédiáit, de nem hagyták, hogy azok maguk alá gyűrjék őket.
A kanonizációs formula felolvasásával Ferenc pápa vasárnap Rómában szentté nyilvánította XXIII. Jánost és II. János Pált. Ez az első eset, hogy egyszerre két pápát kanonizáltak. A szentté avatási rítusra a szertartás elején került sor: Angelo Amato bíboros, a Szentté avatási kongregáció prefektusa a posztulátorok kíséretében a pápa elé járult, és egymás után háromszor kérte Boldog XXIII. János és II. János Pál szentté avatását. Az egyházfő minden egyes kérelemre válaszolt, a harmadszori kérelem után pedig elmondta a szentté avatás ünnepélyes formuláját, amellyel kiterjesztette az új szentek tiszteletét az egész világegyházra.
„Ismerték a század tragédiáit”
„Hosszas gondolkodás után, többször is Isten segítségét kérve és meghallgatva sok testvérünk véleményét a püspökségben, szentté nyilvánítjuk és szentként határozzuk meg Boldog XXIII. Jánost és II. János Pált, beírjuk nevüket a szentek katalógusába, és elrendeljük, hogy az egész egyházban odaadóan tiszteljék őket a szentek sorában” – mondta a szentté avatási formulában a hivatalban lévő katolikus egyházfő, akinek bejelentését hatalmas ovációval és dübörgő tapssal fogadta az eseményre összegyűlt tömeg. Sokan sírva fakadtak, Róma-szerte pedig megkondultak a templomok harangjai. A bejelentés után a hívek magasba emelték a magukkal vitt lobogókat és fényképeket, főleg a lengyel zászlókat és II. János Pál képeit, amelyeket a szervezők kérésére addig maguknál tartottak.

A szentté avatási rítust követően Ferenc pápa azt mondta, a két néhai pápa „bátor ember” volt, mert nem féltek szembenézni az ember szenvedéseivel és sebeivel. Úgy fogalmazott, az új szentek a XX. század papjai voltak, akik „ismerték a század tragédiáit, de nem hagyták, hogy azok maguk alá gyűrjék őket”. A hivatalban lévő egyházfő szerint az egykori pápák segítettek helyreállítani és a kor valóságához igazítani az egyház eredeti küldetését. Míg II. János Pált a család pápájának nevezte, XXIII. Jánosnak a második vatikáni zsinat összehívásával szerzett érdemeit emelte ki.
A ceremónia délelőtt 10 órától vette kezdetét Rómában, csepegő esőben, és kevéssel dél után ért véget. Mindkét megdicsőült személy korábban egyházfő volt: a híres lengyel, II. János Pál (Karol Wojtyla) 1978‑tól 2005-ig, XXIII. János pedig 1958 és 1963 között. A két szent ereklyéit negyed 11 körül vitték az oltárhoz, ahol Ferenc pápa megcsókolta azokat.
A szertartás a Szent Péter téren zajlott. Az ecuadori virágokkal gazdagon díszített oltárt szokás szerint a Szent Péter-bazilika lépcsősorán állították fel, előtte bal oldalon 5000 papnak tartottak fenn ülőhelyet, jobb oldalon pedig a szintén mintegy 5000 főt számláló állami delegációknak. A ceremóniából 200 ministráns, 200 áldoztató pap, 200 szeminarista és 100 fős kórus vette ki a részét.

Óriási tömeg a Szent Péter téren
Az Áder János köztársasági elnök vezette magyar delegációban a kormányt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes képviselte. Orbán Viktor miniszterelnök magánemberként zarándokolt Rómába.
A tér szabadon maradt részeit, illetve a környező utcákat a zarándokok foglalták el – érkezési sorrendben. A helyre szükség is volt, összességében ugyanis mintegy 800 ezer-1 millió érdeklődő lehetett jelen. (Közülük már szombat délelőtt 80 ezren megérkeztek.) Világszinten körülbelül 2,5 milliárd személy követte az eseményeket, amelyeket 500 moziterem is egyenesben közvetített.

A mise keretében zajlott a kanonizáció rítusa, amelynek során Ferenc pápa latinul elmondta a szentté avatás formuláját. Bemutatták és oltárhoz vitték XXIII. János és II. János Pál ereklyetartóit. Felhangzó békeének gyanánt Odino Faccia olasz származású argentin zeneszerző Latin-Amerikában népszerű szerzeményét választották. A ceremónia után a zarándokok vasárnap 14 órától 22 óráig járulhatnak a két szent pápa sírjához a Szent Péter‑bazilika altemplomába.
