A NASA minden előzetes jelzés nélkül küldte el 23 tudósát annak érdekében, hogy megfeleljen a Trump-kormány racionalizálásra vonatkozó törekvésének. Az NASA dolgozói úgy vélik, a szervezet épp most veszítette el a stratégiai tervezés képességét, és többé már nem lesz olyan tudományos műhely, mint eddig volt.
A NASA nemrég három irodáját is bezárta, ami miatt összesen 23 alkalmazottat kellett elbocsátani. A március 10-i elbocsátások miatt a NASA nem fogja tudni független tudományos tanácsokkal ellátni az amerikai kormányzatot a Holdat és a Marsot megcélzó küldetésekkel kapcsolatban – írja a Nature.
Az elbocsátásokra napokkal azelőtt került sor, hogy az összes amerikai szövetségi ügynökségnek tervet kell benyújtania arra vonatkozóan, hogyan csökkentenék a dolgozók létszámát a hatékonyság javítása érdekében.
A NASA az első szervezet, amely alkalmazottakat rúgott ki a Trump-kormány elvárásaira adott válaszul. A Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal olyan dolgozókat küldött el, akik nem a próbaidejüket töltik, tekintettel arra, hogy akik két évnél kevesebb munkatapasztalattal rendelkeznek, hátrányból indulnak a munkaerőpiacon. Egyelőre nem világos, hogy más szervezetek követik-e ezt a példát.
A NASA által bezárt irodák között van a Vezető Tudományos Iroda, a Technológiai, Politikai és Stratégiai Hivatal, valamint a Sokszínűség és Esélyegyenlőségi Iroda is. Ezek közül az utolsóra már január vége óta számítani lehetett, amikor Donald Trump egy január 20-i rendeletével megszűntette a kormányzaton belüli sokszínűségre való törekvést. Az azonban, hogy épp ezt a másik két irodát fogja bezárni a NASA, nem volt ennyire egyértelmű.
Mindkét iroda tudományos és műszaki kérdésekben ad tanácsot a NASA vezetőjének vagy adminisztrátorának. Ez utóbbi tisztséget jelenleg Janet Petro tölti be, de csak addig, amíg Trump jelöltjét, Jared Isaacman milliárdost és magánűrhajóst – Elon Musk barátját – ki nem nevezi a pozícióra az amerikai szenátus. A NASA egyik munkatársa szerint a két iroda bezárásával a szervezet a stratégiai gondolkodás lehetőségét veszíti el.
A Vezető Tudományos Iroda például részt vett a NASA nyílt tudományos kezdeményezésében, amelynek célja az információk nyilvános megosztása volt, valamint többek között a tudomány etikusságáról folytatott párbeszédet.
„Lényegében itt gondolkodtak az emberek a NASA jövőjéről” – nyilatkozta a lapnak egy neve elhallgatását kérő alkalmazott. Az iroda a NASA adminisztrátora által kért belső jelentéseket is készít. Ilyen például az egyik legutóbbi, ami azt elemezte, hogy az iparági szereplőket milyen hatékonysággal lehetne bevonni a marsi kőzetek Földre szállításával kapcsolatban.
A Vezető Tudományos Iroda független a NASA Tudományos Küldetések Igazgatóságától, ami felügyeli a szervezet 7 milliárd dolláros költségvetését, valamint olyan küldetésekért felelős, mint a Hubble Űrteleszkóp vagy a Mars-járók működése. Az irodát Kate Calvin klímatudós vezeti, aki a kirúgásával visszatér az Energiaügyi Minisztériumhoz – ahonnan eredetileg kölcsönbe érkezett a NASA-hoz.
A Technológiai, Politikai és Stratégiai Hivatal ezzel szemben olyan témákkal foglakozik, mint például az űrszemét jelenléte, de kapcsolatot tart a magánvállalatokkal, valamint a mesterséges intelligencia űrbéli alkalmazását vizsgálja.
A Nature-nek egy kirúgott alkalmazott arról beszélt, hogy az elbocsátások minden előzetes figyelmeztetés nélkül történtek meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.