Egyre komolyabb problémát jelent a mesterséges intelligencia a zeneiparban (is), valósággal elárasztják a netet az ezzel generált zeneszámok.
Komoly harcot vív a Sony a mesterségesintelligencia-alapú eszközökkel generált deepfake zenékkel szemben. A világ egyik legnagyobb lemezkiadója közölte: már több mint 75 000 olyan zeneszámot törölt az online platformokról, ami a hozzá tartozó zenészeket imitálta. Ezeknek semmi közük nem volt például Beyoncéhoz vagy Harry Styles-hoz; az MI műve az egész.
A Sony szerint a deepfake dalok terjedése közvetlen anyagi károkat okoz az előadóknak. Mint a Gizmodo megjegyzi: szemben a hagyományos, szöveggeneráló modellekkel, melyek még mindig sok hibát vétenek, a kép- és hanggeneráló MI-modellek jellemzően nem igényelnek olyan pontosságot. Már most is sokan úgy vélik, hogy az ilyen mesterséges intelligenciák segíteni fognak a különböző tartalmak készítésében – zenei és filmes fronton egyaránt, leginkább költséghatékonysági okokból. Ez azonban a minőségen is éreztetheti a hatását.
Néhány művész már aláírt olyan szerződést, mellyel lehetővé válik a képmásuk MI-vel történő felhasználása (legálisan), de egyelőre ez ritka. A Sony szerint ráadásul a törölt több mint 75 000 deepfake zeneszám csak a jéghegy csúcsa lehet, ennél sokkal több lehet a weben.
A deepfake a zenék mellett képek és videók terén is működik, és pornográf tartalmakat is lehet velük generálni, ami egyre komolyabb problémát jelent.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.