A Manus nevű mesterséges intelligencia képes önálló döntéseket hozni, és már nemcsak segíti az ember munkáját, hanem el is végzi azt. Kínai fejlesztés, ami az Egyesült Államok vezető szerepét is megkérdőjelezi.
Hogy mennyire hozza el a mesterséges intelligencia a Terminator-filmekből ismert Skynetet, azt nehéz lenne megmondani, mindenesetre az emiatt aggódókat biztosan nem az az új MI fogja megnyugtatni, amit kínai mérnökök fejlesztettek ki. A Manus nevű eszköz önállóan, emberi irányítás nélkül képes bonyolult feladatokat végrehajtani – írja róla az Interesting Engineering.
Ellentétben az olyan chatbotokkal, mint a ChatGPT, a Google Gemini vagy az X által fejlesztett Grok, amelyeknek emberi közreműködésre – utasításra – van szükségük a feladatok végrehajtásához, a Manus proaktívan tud döntéseket hozni és önállóan végez el feladatokat. Ebből a célból az MI-ügynöknek nem feltétlenül kell utasítást adni, hogy tegyen valamit.
Például, ha a felhasználó azt kéri tőle, hogy keressen neki egy lakást, Manus több tényezőt – bűnözési ráta, időjárás, piaci trendek – is figyelembe vehet és értékelhet, és személyre szabott ajánlásokat adhat. A titok abban rejlik, hogy Manus több rendszert is irányít egyszerre, ami lehetővé teszi a többlépcsős folyamatok zökkenőmentes elvégzését.
Emellett az is lehet, hogy csak a háttérben dolgozik, és akkor szól a felhasználónak, ha már minden információ rendelkezésre áll. Ez jelentős előrelépés a technológia terén, ahol a mesterséges intelligencia jelenleg nagymértékben támaszkodik az emberekre a feladatok elkezdésénél.
A lap szerint Manus megjelenése megkérdőjelezheti azt a narratívát, amely szerint az Egyesült Államok vitathatatlanul vezető szerepet tölt be a fejlett MI-fejlesztésben. Azt sugallja, hogy Kína felzárkózott, és potenciálisan előzött is azáltal, hogy valóban autonóm MI-ügynököket fejlesztett ki.
A technológia nemcsak a hétköznapi életben használható, segítheti a munkát is. Jól alkalmazható például a HR területén, önállóan elemezheti az önéletrajzokat, felmérheti a piaci trendeket, valamint részletes elemzést és jelentést készíthet a kiválasztáshoz. De használható például weboldalak készítésére is, ahol az első lépéstől az utolsóig a robot végzi el ezt a feladatot.
A lap azt írja, Manus lehet az első olyan MI, ami már tényleg azzal fenyeget, hogy elveszi az ember munkáját.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.