Tíz nap helyett csak egyet tudott üzemelni az Athena szonda, amely egy magyar műszert is vitt a Holdra.
Kicsivel több mint egy nappal a landolása után véget is ért az Intuitive Machines holdszondája, az Athena küldetése – írja a Gizmodo.
Az eszköz – magyar idő szerint – csütörtök este, 18 óra 31 perckor szállt le a Holdon, de mint kiderült, érkezéskor eldőlt, és eleve 250 méterrel a kijelölt leszállóhelye mellett ért talajt. Előbbi probléma a sorsát is megpecsételte, ugyanis így, eldőlve nem éri elég napfény a napelemeit, és nem tud energiát termelni. Ennek következtében csak addig lehetett kommunikálni vele, amíg az akkumulátorai le nem merültek. Az energiából pénteken fogyott ki a szonda, így az Intuitive Machines lezárta a küldetést.
A cég második holdszondája február végén indult egy SpaceX Falcon–9 rakéta fedélzetén, és egy sor műszert vitt a Holdra – köztük a magyar Puli Space Technologies Vízszimatolóját is. Ez a szonda szerencsétlen helyzete ellenére is működni tudott közel 40 percig, és telemetria-adatokat küldött extrém hidegben, –55 °C közelében.
Az Intuitive Machines számára már ismerős lehetett ez a helyzet: az első, 2024 elején landolt holdszondájuk is az oldalára dőlt leszálláskor; igaz, ez nem jelentette a szonda végét úgy, mint a második küldetés esetében. A Gizmodo megjegyzi: csütörtökön, a landolást követően még bizakodók voltak a szakemberek, de végül minden remény tovaszállt, és búcsút intettek a szondának, amely eredetileg körülbelül 10 napig vizsgálódott volna a Hold felszínén.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.