Izraeli kutatók a sejtek egyik alkotóelemével kapcsolatban olyan új funkciót fedeztek fel, ami korábban nem volt ismert a tudomány számára.
Az immunrendszer eddig nem ismert, új részét fedezték fel az izraeli Weizmann Tudományos Intézet kutatói – számolt be róla a BBC. Kimutatták, hogy a szervezet egy részének, ami képes újrahasznosítani a fehérjéket van egy olyan funkciója is, amely segítségével baktériumölő anyagok egész sorát tudja előállítani. A szakemberek úgy vélik, ez megváltoztatja a fertőzésekkel szembeni védekezésről alkotott elméleteket.
Emellett – írja a lap – egy olyan területről van szó, ami lehetőséget ad arra, hogy a multirezisztens baktériumok ellen is hatékony antibiotikumokat fejlesszenek ki.
A felfedezés középpontjában az úgynevezett proteaszómák állnak. A proteaszómák a sejtek fehérjekoncentráció-szabályzó és hibásfehérje-bontó mechanizmusát alkotják. A feladata, hogy a fehérjéket apróbb részekre bontsa fel, hogy azokat aztán újra lehessen hasznosítani.
A Nature folyóiratban közzétett publikáció szerint azonban a proteaszóma észleli, ha egy sejtet baktériumok fertőztek meg. Ha ez a helyzet áll elő, akkor a fehérjerészekből olyan fegyvert készít, ami képes felhasítani a baktériumok külső rétegét, majd végezni velük.

Yifat Merbl, az intézet kutatója szerint korábban nem volt tudomása arról a szakembereknek, hogy létezik a mechanizmus, ami lehetőséget ad arra, hogy a természetes antibiotikumok egy teljesen új osztályát hozzák létre vele.
A szakemberek sejtekkel és fertőzött egerekkel kísérleteztek, és azt találták, hogy a módszer néhány ismert antibiotikum hatékonyságával vetekszik. Az is kiderült, hogy amikor letiltották a proteaszómák működését, az egereket sokkal könnyebben meg lehetett fertőzni a szalmonellabaktériummal.
Bár az eredmény ígéretes, a kutatók szerint még időbe fog telni, hogy az elméletet használható antibiotikumok előállítására használják.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.