Azt állította a Samsung a koreai sajtónak, hogy szigorúan betartják a magyar környezetvédelmi előírásokat.
„A fekete por, ami elszínezte a szellőzőcsöveket, a média állításával ellentétben nem mérgező vagy rákkeltő anyag, hanem grafitpor” – nyilatkozta a Samsung SDI a koreai The Power Newsnak, amit a Telex szúrt ki. Azt is hozzátették, „szigorúan betartják a magyar környezetvédelmi előírásokat”.
A Telex írt arról pénteken, hogy éveken keresztül fújt ki fekete port magából a gödi Samsung-gyár több szellőzője. A belőlük érkező légáramlat annyira poros volt, hogy elszínezte az üzem épületének tetejét is, amit megpróbáltak lemosni vagy legalább takargatni.
A helyi lakosok már 2021-ben arra panaszkodtak, hogy sárgászöld és fekete csapadék hullik, ezért nem mertek a szabadban teregetni. 2020 és 2024 között a gyárról készült légi felvételeken pedig látható az üzem tetején az egyre nagyobb méretű fekete folt.
Az ellenőrzések során összesen 360 tonna nikkel-kobalt-mangán (NCM) és nikkel-kobalt-alumínium (NCA) rákkeltő veszélyes anyag engedély nélküli tárolását és felhasználását állapították meg. Ez pont azokban az üzemegységekben volt, ahol a tetőn fekete foltok jelentek meg.
Az Átlátszó szerint az iparbiztonsági hatóság 2020 és 2022 között több alkalommal is ellenőrizte a gödi Samsung-gyárat, és egyes üzemegységek kapcsán többször is megállapították, hogy azok nem rendelkeznek katasztrófavédelmi engedéllyel, mégis folyik bennük veszélyes tevékenység.
A lap szerint a hatóság az engedély nélküli működés miatt összesen 13 alkalommal szabott ki katasztrófavédelmi bírságot – ezek 2-3 millió forintos büntetések voltak –, emellett több határozatában azonnali hatállyal megtiltotta a veszélyes tevékenység folytatását. Utóbbira azért volt szükség, mert a Samsung SDI Zrt. nem tett eleget a hatósági felszólításnak, és tovább folytatta az engedély nélküli tevékenységet.
Az Átlátszó szerint a feldolgozott veszélyes anyagok hatása ügyében nem történt környezetvédelmi vizsgálat, pedig a megengedettnél több veszélyes, toxikus anyag használata is hozzájárulhatott, hogy a szellőzőkön kiömlő por feketére színezte az épületek tetejét. A mérgező nehézfémek pedig a környezetbe, a gyártól pár száz méterre lévő lakóházakig is eljuthattak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.