Több kamera is rögzítette a Blue Ghost landolását a Holdon, melyet most nyilvánosságra is hozott az amerikai cég.
A második magáncégként vasárnap a Firefly Aerospace is sikeresen landolt a Holdon a Blue Ghost nevű leszállóegységével. Az eszköz, fedélzetén tíz tudományos eszközzel a Mare Crisium (Válságok tengere) nevű területen szállt le, ami a Hold Föld felé néző oldalának északkeleti sarkában lévő vulkáni kráter közelében található.
Ez azért is jelentős eredmény, mert a Holdon landolni sokkal nehezebb, mint elsőre tűnhet. Az égitest felszíne már most is számos szonda sírhelyéül szolgál; a sikertelen landolások mellett a már használhatatlan eszközök is ott pihennek. A Blue Ghost azonban simán vette az akadályt, és stabilan áll a Hold felszínén.
Az gyakorlatilag példátlan, hogy az ereszkedésről jó minőségű felvételt publikáljanak, a Firefly Aerospace azonban most sosem látott betekintést enged a folyamatba. Az általuk közölt felvétel akár egy mozifilm részlete is lehetne, de ez a valóság. A videón először az irányítóközpont egyik embere látható, majd a Hold felszínéhez közeledő szonda. Már egy kameraállás is páratlan lenne, de a cégnél többet is elhelyeztek a szondán, így gyakorlatilag minden szögből jól látszik a lassú, megfontolt ereszkedés.
A végén a felszínhez közeledő Blue Ghost egy méretes porfelhőt is felkavar, és végül földet Holdat ér. Amint a porfelhő elül, diadalmasan kirajzolódik a szonda árnyéka a Hold felszínén – az irányítóközpont pedig tapsban tör ki.
Mint a Gizmodo megjegyzi: a landolás óta a szonda már megkezdte ténykedését a Holdon. A vele utazó tudományos műszerek elkezdtek dolgozni; ezek célja, hogy adatokat gyűjtsenek a jövőbeni emberes missziókhoz is. A tervek szerint 14 napon át fog dolgozni a Holdon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.