A daganatos megbetegedések a vezető halálokok közé tartoznak, évente mintegy tízmillió ember életét követelik. Közben viszont a terápiák is fejlődnek, és számos esetben hatékonyak lehetnek. Ezek közé tartozik egy új módszer is, amely a prosztatadaganatok műtét nélküli kezelését ígéri.
A műtét a daganatos betegségek kezelésének egyik fő formája, azonban invazív beavatkozásról lévén szó, nem veszélytelen, ráadásul a beteget is megviseli. Éppen ezért ígéretes minden olyan módszer, amely kiváltja az ilyen eljárást.
Amerikai kutatók új kezelési stratégiát vázoltak fel a prosztatarákban szenvedőknek. A prosztatadaganat előkelő helyen áll a férfiak rákos megbetegedései között, a leggyakrabban diagnosztizált rák több mint száz országban. A hagyományos kezelései azonban gyakran súlyos mellékhatásokkal járnak. Az amerikai kutatók módszere egészen másképp közelíti meg a gyógyítást. Egy nem invazív eljárásról van szó, amely közvetlenül a daganatot célozza, és alig gyakorol káros hatást a környező egészséges szövetekre.
A Rice Egyetem és a Vanderbilt Egyetem kutatói az Advanced Science folyóiratban tették közzé tanulmányukat, amelyben bizonyítják, hogy a már alkalmazott kismolekulájú fehérjeterápia (TRAIL) és a fókuszált ultrahang kombinálása jelentősen csökkentheti a prosztatadaganat méretét.
A TRAIL fehérje specifikusan a rákos sejtek halálát okozza anélkül, hogy károsítaná a közeli egészséges sejteket. A laboratóriumi vizsgálatok ígéretes eredményei ellenére azonban csak néhány rákos beteg mutatott javulást a TRAIL intravénás adagolásakor a klinikai vizsgálatok során. Ennek az az oka, hogy a TRAIL felezési ideje csekély (alig fél óra), és csak rövid ideig marad a vérkeringésben. Ezért a rákos sejtek hatékony eltávolításához naponta többször kell alkalmazni, ami nemcsak kényelmetlen, hanem növeli a nem kívánt mellékhatások kockázatát is.
A kutatókat az érdekelte, hogy vajon a fókuszált ultrahang terápia és a TRAIL kombinálása megoldhatja-e ezt a problémát. Laboratóriumi kísérleteik során azt találták, hogy az említett kombinációs terápia sokkal hatékonyabban csökkentette a rákos sejtek számát, mint önmagukban ezek a módszerek. A mostani eredmények új utakat nyithatnak meg az orvosi módszerekben, ahol a mechanikai terápiákat, például a fókuszált ultrahangot a kis molekulájú kezelések mellett alkalmazzák a különféle rákos megbetegedések hatékonyabb kezelésére, miközben minimalizálják a káros hatásokat. Egyúttal segíthetnek olyan innovatív rákterápiák fejlesztésében, amelyek fokozzák a meglévő kezelések hatékonyságát és biztonságát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.