A Windows 10 csökken, a Windows 11 erősödik – már csak pár hónap van hátra előbbi támogatásából, és úgy tűnik, végleg elkezdtek elpártolni tőle a felhasználók. Ám még így is rengetegen használják, és masszívan piacvezető a régi rendszer.
Jelen állás szerint 2025 októberében kapja meg az utolsó biztonsági frissítőcsomagját a 2015-ben debütált Windows 10 – dacára annak, hogy a Microsoft egykoron azt hangoztatta, ez lesz az utolsó Windows-verzió.
Mára ismert: nem így lett. 2021-ben megjelent a Windows 11, aminek komoly hardverkövetelménye van, elzárva a rengeteg, még korszerűnek mondható, a Windows 10-et futtató eszközt a váltás lehetőségétől. Nem sokkal később az is kiderült, hogy az egykoron utolsónak titulált Windowsnál elindult a visszaszámlálás, így a már említett októberi dátumot követően semmilyen frissítés nem érkezik majd a rendszerhez. Vagyis de, ha fizet, ám ebben az esetben is csak egy évet nyer.
Az októberi dátum vészesen közeleg, így időnként érdemes vetni egy pillantást a rövidesen búcsúzó operációs rendszer piaci részesedésére – a dolog ugyanis nem pusztán arról szól, hogy jönnek-e látható változást nem hozó, kötelezően telepítendő biztonsági frissítések a Windows 10-hez. A gond az, hogy a rendszer védtelen lesz a biztonsági fenyegetésekkel szemben, lévén a biztonsági rések nem lesznek foltozva. Erre már a szakemberek is igyekeznek felhívni a felhasználók figyelmét.
Ami a piaci részesedés alakulását illeti, a közelmúltban még olyan is volt, hogy a Windows 11 csökkenő számokat tudott felmutatni, miközben a Windows 10 erősödött. Pedig már ekkor is kevesebb mint egy év volt hátra utóbbi támogatásából.
A friss, januári és februári Statcounter-adatok alapján azonban már lendületet vett a Windows 11, januárban és februárban is erősödni tudott a globális piacon, miközben a Windows 10 felhasználói bázisa csökken. Januárhoz képest így alakult a Windows-verziók piaci részesedése a Neowin összegzése szerint:
- Windows 10: 58,83 százalék (– 1,5%)
- Windows 11: 38 százalék (+1,35%)
- Windows 7: 2,3 százalék (+0,06%)
- Windows 8.1: 0,31 százalék (+0,01%)
- Windows XP: 0,29 százalék (+0,02%)
Van azonban egy érdekes adalék a fentiekhez: februárban a Steam játékplatform felhasználói körében erősödni tudott a Windows 10, az újabb kiadás kárára. Ezzel át is vette a vezetést, így – legalábbis februárban – ismét a Windows 10 volt a legnépszerűbb operációs rendszer a Steam felhasználóinál.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.