Japán kutatók legújabb fejlesztése az a videójáték, ami megmutatja, miként lehet a digitális adatokat kapcsolatba léptetni a valósággal.
A Nagojai Egyetem kutatói megalkották a világ legkisebb lövöldözős játékát. A szakemberek a méter 1 milliárdod részénél is kisebb nanorészecskéket manipulálva jutottak el erre az eredményre, az eredményeikről pedig a Japanese Journal of Applied Physics című tudományos lapban számoltak be.
Az ILFScience beszámolója szerint a játék lehetővé teszi, hogy egy kis háromszöget irányítsanak a mérnökök, amely az ellenséges pacákra lő a kijelzőn, hasonlóan az Atari 1979-es Asteroids játékához. Ez a verzió azonban egy „nano-kevert valóság”, ahol a digitális világ pici, apró léptéken érintkezik a való világ objektumaival.
„A játék egy lövöldözős játék, amelyben a játékos egy hajót irányít, és azzal golyókat lő valódi nanorészecskékre, hogy eltaszítsa azokat. Ezzel sikeresen demonstráltuk a digitális adatok és a fizikai nanoobjektumok közötti valós idejű interakciót”
– idézte a lap a kutatókat.
A játékban az ellenfelek valójában apró polisztirol golyók. Amikor a játékosok egy kontroller segítségével mozgatják a hajót, valójában egy elektronsugár pásztázási mintáit manipulálják. Ezeket a nyalábokat összetett elektromos mezők generálására használják, miközben valós idejű képeket készítenek a nanoméretű részecskékről. A játékosok ezután „kilőhetik” az elektronsugaras „nanogolyókat” az ellenséges nanorészecskékre, tetszés szerint mozgatva azokat.
Bár a játék szórakoztatónak tűnik, valójában fontos szerephez juthat a tudományban, ugyanis azt mutatja be, miként lehet a miniatűr anyagokat is megfelelő manipulálással egyik helyről a másikra juttatni. Ezt a tudást a 3D-nyomtatás tökéletesítéséhez, vagy akár gyógyszerek célba juttatásához is fel lehet használni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.