A Kínai Tudomános Akadémia mérnökei lézerek segítségével értek el áttörést a képalkotás területén.
A kémfilmekben gyakran látni olyan csúcstechnológiás eszközöket, amelyekkel rendkívül nagy távolságról lehet megfigyelni az adott célszemélyt. Most kínai mérnökök építettek egy olyan szerkezetet, amivel mindez valósággá válhat. A Kínai Tudományos Akadémia szakemberei egy olyan lézeres képalkotó eszközt készítettek, ami 100 km-es távolságból is képes milliméteres pontosságú felbontást adni – írja az Interesting Engineering.
A szakemberek a fejlesztést az ország észak-nyugati részén található Csinghaj-tónál próbálták ki. A South China Morning Post jelentése szerint a széles látómezővel rendelkező lézeralapú képalkotó technológia használatával a kutatók kivételes élességet értek el a képalkotás során. A tó északi partján elhelyezett eszköz a tőle 101,8 km-re telepített fényvisszaverő prizmákat célozta meg. A próba során a légköri viszonyok optimálisak voltak, az égbolt tiszta, a szél pedig kedvező volt.
A rendszer az 1,77 milliméteres részleteket is rögzíteni tudta, ami 100-szor jobb teljesítmény, mint amit a hagyományos lencséken alapuló kémkamerák és teleszkópok tudnak. Hogy ezt sikerüljön elérni, a lézersugarat egy 4×4-es mikrolencse-tömbre osztva a rendszer optikai apertúráját (átmérőjét) 17,2 mm-ről 68,8 mm-re növelték, felülmúlva a rekesz mérete és a látómező közötti szokásos kompromisszumot.
A rendszer belsejében egy 103 wattos lézer dolgozik. A hagyományos mikrohullámú radaroktól eltérően ez a rendszer optikai hullámhosszon működik, így sokkal élesebb képeket készít, mint mondjuk a LiDAR.
Fan Csungvej, a fejlesztő csapat vezetője szerint a megoldás olyan éles képet ad, hogy azzal nemcsak látni lehet majd egy műholdat, hanem még a sorozatszámát is le lehet olvasni. A segítségével fel lehet mérni például a mikrometeorok okozta sérüléseket is.
A mostani fejlesztés túlszárnyalja a korábbi megoldásokat. Az amerikai Lockheed Martin 1,6 km-es távolságból ért el 2 cm-es felbontást, míg kínai kutatók később 6,9 km-ről produkáltak 5 cm-eset.
Az áttörés ellenére továbbra is vannak kihívások, amelyeket még meg kell oldani. A lézeres képalkotás minősége például nagymértékben függ az időjárási viszonyoktól, és a mozgó célpontok ilyen nagy távolságra történő követése rendkívüli mechanikai pontosságot igényel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.