Döbbenetes eredményre jutott egy friss kutatás: az emberek csupán 0,1 százaléka tudja megállapítani egy képről vagy videóról, hogy az valódi, vagy a mesterséges intelligenciával generált deepfake.
Tarol a deepfake: a fogalom olyan megoldásokat takar, amelyek kép-, hang- és videófelvételek létrehozását teszik lehetővé. Csakhogy olyan anyagokét, amelyeken valódinak tűnő emberek szerepelnek olyan helyzetekben, amelyekben ők maguk sosem voltak, csak a mesterséges intelligencia nagyon jól imitálja őket.
A neten már egyre több ilyen felvételt látni – korábban Taylor Swift arcmásával generáltak pornót, egy cég pénzügyesét simán rávették 9 milliárd dollár elutalására (azt hitte, a cég vezetőivel beszél videóhívásban), de már magyar vonatkozású deepfake tartalmak is születnek.
A probléma tehát nagy, és a fenti néhány példa csak a felszín, amire fény derül. A gond az, hogy tonnaszám készülnek hamis felvételek, melyeket aztán emberek megvezetésére használnak fel. Méghozzá úgy tűnik, nagyon hatékonyan: egy friss kutatás szerint az emberek 99,9 százaléka egyszerűen nem ismeri fel egyértelműen a deepfake-videókat. Vagy máshogy tálalva: csupán 0,1 százalék tudja megmondani, melyik felvétel valódi, és melyik a mesterséges intelligencia műve.
A kapcsolódó kutatást a biometrikus hitelesítési technológiákkal foglalkozó iProov készítette az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban élő 2000 ember bevonásával. Mint az Identity Week nyomán a HWSW írja, a válaszadók hatékonysága 36 százalékkal rosszabb volt a videók esetében, mint amikor képeket láttak, ez pedig komoly aggodalmakat vet fel a videóalapú személyazonosság-ellenőrzéssel és a távoli beléptetéssel kapcsolatban.
És bár a felhasználók egyre többet tudnak a deepfake tartalmakról, sokan továbbra sem számítanak tájékozottnak a témában – pedig a fenti példák is mutatják, hogy égető szükség lenne erre. Arról nem is beszélve, hogy a felmérésben résztvevő 2000 ember 22 százaléka, azaz majdnem negyede soha nem is hallott még a deepfake-ről.
Az iProov úgy véli, az eredmények arra hívják fel a figyelmet, hogy a személyazonosság ellenőrzésére támaszkodó bankok, kormányzati szervek és vállalkozások is növekvő kockázatokkal néznek szembe, ahogy a különféle deepfake-technológiák is egyre kifinomultabbak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.