Brit és szlovén kutatók olyan összefüggést találtak a légzés és az Alzheimer-kór között, amely alapján nem zárható ki, hogy a betegséget az agy érrendszerének működési zavara váltja ki.
Mivel az Alzheimer-kór jelenleg gyógyíthatatlan betegségnek számít, a kutatók két dologra összpontosítanak: a megelőzésre és a minél korábbi felismerésre. Előbbi célja egyértelmű, utóbbi segítségével pedig minél előbb megkezdődik a kezelés, annál több idő nyerhető a beteg számára. Ez utóbbi kapcsán úgy tűnik, a jövőben egy olyan dologra is oda kell majd figyelni, amin a betegséggel kapcsolatban eddig kevésbé volt fókusz: a légzésre.
A Science Alert beszámolója szerint brit és szlovén kutatók az Alzheimer-kórra utaló jeleket találtak bizonyos légzési minták és agyi aktivitással kapcsolatban. A csapat azt vizsgálta, hogy az agy oxigénellátása hogyan hozható összefüggésbe a neurodegeneratív betegségekkel, összehasonlítva 19 Alzheimer-kórban szenvedő és 20 Alzheimer-kórban nem szenvedő ember agyi oxigénellátását, szívfrekvenciáját, agyhullámát és légzését.
Az elemzés során különbségeket találtak az erekhez kapcsolódó neuronokban és abban, hogy a vér oxigénszintje miként ingadozott az idegsejtek aktivitásakor. Úgy tűnik, hogy az Alzheimer-kórban szenvedők agyában a véráramlás és az agyi tevékenység szinkronja észrevehetően megszakadt. Az erről szóló tanulmány a Brain Communications című tudományos lapban jelent meg.
Mindemellett találtak egy váratlan összefüggést is: az Alzheimer-kórban szenvedő betegek légzési gyakorisága magasabb volt, mint a kontroll csoport tagjaié. Ez körülbelül 17 légzés/percet jelentett, szemben a percenkénti 13 légzéssel. Ez valószínűleg annak a változásnak az eredménye, ahogyan az agy véredényei hogyan kapcsolódnak a mélyebb idegszövetekhez a nagyobb oxigénellátás érdekében.
Aneta Stefanovska, a Lancester Egyetem tudósa szerint ez a felfedezés teljesen új utakat nyithat meg a betegség tanulmányozásában. Úgy véli, az eredmények egy gyulladásra utalhatnak az agyban, amit megfelelően kezelve talán megelőzhető az Alzheimer-kór súlyos állapota.
A szakemberek szerint a vizsgálatot a fejbőrre helyezett elektromos és optikai érzékelők segítségével is el lehet végezni, így gyorsabb és olcsóbb, mint az invazív beavatkozások.
Ha a kutatóknak igazuk van, és a légzés valóban összefügg a betegséggel, akkor az alátámaszthatja azt a vélekedést is, miszerint az Alzheimer-kórt az agy érrendszerének működési zavara váltja ki, ami csökkenti az oxigénáramlás hatékonyságát és a mérgező anyagok kiürülését.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.