A sertések életük során akár hatszor is újra tudják növeszteni a fogaikat, ezt a tudást igyekszik megérteni egy kutatócsapat. A cél, hogy emberek is képesek legyenek erre.
A fogak elvesztése mai napig komoly probléma: a pótlás nem egyszerű, főleg nem olcsó mulatság. Vannak azonban kísérletek a fogak gyógyszeres segítséggel történő újranövesztésére, de minél több módszert vizsgálnak a kutatók, annál valószínűbb, hogy az egyik áttörést fog hozni a területen.
Az amerikai Tufts Egyetem által vezetett kutatócsoport ötlete sertéseket von be a folyamatba. Ez elsőre szokatlannak tűnhet, de a gondolat hátterében az áll, hogy ezek az állatok életük során akár öt-hat fogsor növesztésére is képesek.
Pamela Yelick, az egyetem fogászati tanszékének professzora kiemeli: annak a megértése, hogy a sertések miként képesek erre, segíthet megoldani azt is, hogy az emberek esetében is meg lehessen oldani ezt.
Ennek első lépcsőfokát már meg is lépte a kutatócsapat: sikeresen növesztettek az emberire hasonlító fogazatot sertésekben. A bravúrhoz a kutatók élő szövetet vettek emberi- és sertésfogakból, majd ezeket laboratóriumi körülmények között egyesítették. Azt ugyanakkor leszögezték a szakemberek, hogy ez a megközelítés még nagyon korai stádiumában jár, és egyelőre nem realitás az emberi fogak regenerációja.
Yelick ugyanakkor optimista; a kutatók számára a következő lépcsőfok, hogy megértsék, milyen mechanizmus húzódik a sertések fogazatának ismételt növekedése mögött – összegez a BGR.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.