Kína egy olyan aktív védelmi rendszert fejlesztett a páncélozott járművek számára, ami képes egyszerre több irányból érkező fenyegetést is kivédeni.
Újfajta védelmi rendszert tesztel a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg a harckocsijain – számolt be róla a kínai állami média alapján az Interesting Engineering. A GL-6 nevű rendszer a felvételek alapján könnyen elbánik a páncéltörő rakétákkal, valamint a drónokkal és a kézi indítású páncéltörő gránátokkal is. A fejlesztés egyszerre több fenyegetést is képes hatástalanítani.
A felvételek alapján ugyan a rendszer nem 100 százalékos hatékonyságú – sérülések és horpadások keletkeztek a páncélon –, de a torony épségben maradt. A videóból az sem derül ki, hogy mennyire képes hatékonyan kivédeni a dróntámadásokat.
A fejlesztés ugyanakkor azt mutatja, hogy Kína tanult abból, amit az ukrán-orosz konfliktusban látni lehetett. A GL-6 a jelentések szerint infravörös és optikai érzékelők keverékéből áll, hogy nagy távolságból érzékelje a bejövő fenyegetéseket, és képes legyen olyan körülmények között is jól teljesíteni, mint a heves esőzés, a füst vagy a köd.
A bemutató igazi érdekessége, hogy a kínai harci jármű képes egyszerre több fenyegetést is kezelni, még akkor is, ha azok eltérő irányból érkeznek. Erre a hasonló rendszerek nem, vagy alacsony hatékonysággal képesek – írja az Interesting Engineering.
A beszámoló szerint a GL-6-ot úgy tervezték, hogy könnyen integrálni lehessen a különféle harci járművekre. Azt egyelőre nem tudni, hogy valódi harci környezetben miként működhet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.