Brazil kutatók 10 éve dolgoznak azon, hogy megmentsék a sárgafoltos folyami teknőst a kihalástól. Az elmúlt egy évtizedben már több mint 70 ezer fiatal példányt telepítettek a folyókba.
Mintegy 4900 Terekay-folyamteknőst, vagy más néven sárgafoltos folyami teknőst (Podocnemis unifilis) engedtek szabadon nemrég brazil szakemberek. Az állatok az Igapó-Açu-folyóban kaptak esélyt az életre – számolt be róla a BBC.
A veszélyeztetett faj Dél-Amerika északi részén él a folyók vízgyűjtőiben, és az Amazonas Szövetségi Egyetemen már egy évtizede dolgoznak azon a tudósok, hogy valahogyan növeljék az állatok egyedszámát. Ennek köszönhetően eddig már több mint 70 ezer teknőst engedtek szabadon, hogy a vadonban éljenek.
A kifejlett példányok akár 45 centiméter hosszúak és 8 kilogrammosak is lehetnek. A jellegzetes sárga foltok csak a fiatal példányokon láthatók, ezek idővel elhalványulnak. A nőstények akár kétszer nagyobbak is lehetnek a hímeknél.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.