Szabadon szeretne hozzáférni a világ minden iCloud-felhasználójának adataihoz a brit kormányzat, de a korábbiakból kiindulva ebbe aligha fog belemenni az Apple.
A The Washington Post forrásai szerint egy igen különös kérést fogalmazott meg az Apple felé a brit kormányzat: szeretnének hozzáférni mindenhez, amit a világ iPhone-felhasználói feltöltöttek az iCloud felhőtárhelybe.
A lap szerint konkrétan egy „hátsó kapuról” (back door) van szó, ami lényegében korlátlan, szabad hozzáférést biztosítana a brit biztonsági szolgálatok számára – tehát még csak nem is eseti hozzáférésről van szó. A kormányzat még múlt hónapban fogalmazta meg a követelését az Apple felé, a nyilvánosság tájékoztatása nélkül.
A The Washington Post hangsúlyozza: nincs ismert precedens ilyesmire a nagyobb demokráciák esetében.
A lap úgy véli, az Apple valószínűleg inkább nem kínálna többé titkosított felhőtárhelyet Nagy-Britanniában, minthogy megszegje a felhasználók felé tett, titkosítást érintő ígéreteit.
Az, hogy az Apple nem fog eleget tenni a követelésnek, már csak azért is valószínű, mert 2016-ban már az FBI-jal is hadakozott a cég: az amerikai szövetségi nyomozóiroda akkor egy feltételezett lövöldöző iPhone-jának feltöréséhez kért segítséget az Apple-től – hiába. A cég ezt elutasította, és hosszú bírósági hadakozás lett a dolog vége. Végül az FBI egy külső cég közreműködésével, az Apple-t megkerülve szerzett hozzáférést az iPhone-hoz.
Azt már a 9to5Mac jegyzi meg, hogy a dolog technológiai oldalról is lehetetlennek tűnik: az adatok többsége ugyanis végpontok között van titkosítva, az ezek feloldásához szükséges kulcsok pedig nem az Apple birtokában vannak – így a visszafejtésük sem lehetséges.
A másik kérdéses pont, hogy még ha az Apple tudna is adatokkal szolgálni, akkor is szükség lenne olyan jogi mechanizmusokra, melyekre alapozva a bűnüldöző szervek kikérhetnék azokat. Tehát egy bírósági végzés mindenképp szükséges, és ilyet csak indokolt esetben adnak ki.
Azt semmi nem indokolja, hogy valamely ország kormányzata szabadon, korlátlanul hozzáférjen a világ összes iCloud-felhasználójának adataihoz.
Ráadásul az Apple-nek nem ez az első hasonló esete a brit piacon: 2023-ban az iMessage-hez és a FaceTime-hoz követelt hozzáférést a kormányzat; mindkettő titkosított. Hogy megfeleljen a kérésnek, kénytelen lett volna a cég eltávolítani a szolgáltatások titkosítását – ám akkor azt mondták, inkább leállítják a szolgáltatásokat az Egyesült Királyságban, minthogy eleget tegyenek ennek a kérésnek.
Végül a kormány visszavonulót fújt, legalábbis „halasztotta” a dolgot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.