A Google hét évvel a mesterséges intelligencia felhasználását leíró irányelveinek kiadása után úgy döntött, újragondolja az abban foglaltakat. Az eredmény nem túl megnyugtató.
A Google még 2018-ban tette közzé először a cég mesterséges intelligenciára vonatkozó irányelveit, nemrég pedig az elmúlt hét év legjelentősebb változtatását hajtotta végre ezeken – számolt be róla a The Washington Post. A lap azt írja, a keresőóriás törölte az általa tett ígéreteket, amelyek szerint sem fegyverekben, sem megfigyelési célokra nem fogja felhasználni az MI-eszközöket.
A dokumentum korábbi verziójában szerepelt egy olyan rész, ami azt taglalta, hogy milyen területeket nem fogja alkalmazni a vállalat a mesterséges intelligenciát, ez azonban már hiányzik az említett irányelvből.
A helyére egy „Felelősségteljes fejlesztés és telepítés” című rész került. A Google állítása szerint emberi felügyeletet, kellő gondosságot és visszacsatolási mechanizmusokat fog bevezetni, hogy az MI alkalmazása összhangban legyen a nemzetközi joggal és az emberi jogokkal egyaránt.
A változtatás kapcsán a Google DeepMind vezérigazgatója, Demis Hassabis és James Manyika, a cég kutatási, laboratóriumi, technológiai és társadalmi részlegének vezető alelnöke egy közös blogbejegyzésben arról írt, hogy a változtatást a mesterséges intelligencia „általános célú technológiaként” való megjelenése tette szükségessé.
A bejegyzés szerint a demokráciáknak élen kell járniuk a mesterséges intelligencia fejlesztésében olyan alapvető értékek által vezérelve, mint a szabadság, az egyenlőség és az emberi jogok tiszteletben tartása. „Hiszünk abban, hogy az ezeket az értékeket osztó vállalatoknak, kormányoknak és szervezeteknek együtt kell működniük az emberek védelmét, a globális növekedést és a nemzetbiztonságot támogató mesterséges intelligencia létrehozásában” – írták a blogon.
A Google állítja: a fejlesztés során folyamatosan mérlegeli, hogy az előnyök felülmúlják-e a lehetséges kockázatokat.
A Google 2018-ban azután tette közzé az irányelveit, hogy a Project Maven néven elhíresült ügy miatt rengetegen mondtak fel a cégnél, és írták alá a petíciót, hogy a vállalat ne használja a mesterséges intelligenciát hadi célokra. Akkor egy ellentmondásos kormányzati szerződés lehetővé tette volna, hogy a Google egy olyan szoftvert adjon az amerikai Védelmi Minisztériumnak, ami elemzi a drónfelvételeket.
A cég 2021-ben azonban ismét katonai szerződéseket kezdett el kötni, legutóbb pedig arról szóltak a hírek, hogy az izraeli hadsereg számára többször is rendelkezésre bocsátotta az MI-t a cég a palesztinok ellen folytatott háborúban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.